برنده نظرسنجی‌های انتخابات ۱۴۰۰ ایسپا که بود؟


سیدابراهیم رئیسی شب گذشته – ۳۰ خرداد – درحالی میزبان مجریان صداوسیما برای برگزاری نهمین گفت‌وگوی زنده تلویزیونی خود شد که همزمانی آن با سالگرد انتخابات ۱۴۰۰ و در پیش‌رو بودن انتخابات اسفندماه مجلس، فرصت سخن‌گفتن از «انتخابات» را بیش از نوبت‌های قبلی برای دوطرف مصاحبه فراهم کرد. از نقل خاطره مناظره‌ها و تلاش برای بازنگری در احراز صلاحیت کاندیداها تا بیان جمله‌ای با این مضمون که حضور نامزدهای کنارگذاشته‌شده تغییری در نتیجه حاصل نمی‌کرد.

به گزارش ایسنا، بازتاب آن بخش از سخنان رئیس‌جمهوری درباره انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۴۰۰ که به تلاش‌های وی برای بررسی مجدد صلاحیت برخی کاندیداهایی اشاره داشت که شورای نگهبان تأییدشان نکرده بود و البته با نقل‌قولی از همان کاندیداها تکمیل می‌شد که «در اظهاراتشان گفته بودند اگر ما هم در انتخابات باشیم نتیجه عوض نمی‌شود و نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد برنده کیست» با واکنش‌های متفاوتی روبه‌رو شد. برخی با تأیید و تحسین به استقبال این اظهارات رفتند و برخی از در مخالفت وارد شدند و چه باصراحت و چه در لفافه و پرده‌پوشی، میزان صحتش را با اماواگرهایی روبه‌رو دانستند.

بررسی نظرسنجی‌ ایسپا در روزهای انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ چه می‌گوید؟

مرکز افکارسنجی ایسپا که مجری افکارسنجی‌های متعددی در زمینه مسائل گوناگ کشور به‌ویژه انتخابات ادوار مختلف است، از یک سال پیش از انتخابات ریاست جمهوری، اقدام به انجام نظرسنجی‌های منظمی در قالب «بررسی نگرش مردم به انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰» کرده بود.

از بین ۱۲ موج بررسی نگرش، دو نوبت پنجم و ششم از این نظرسنجی‌ها تقریباً همزمان با ایام ثبت‌نام کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری (۲۱ تا ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰) است. نوبت پنجم افکار سنجی در فاصله ۱۸ تا ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰ و نوبت ششم در مقطع ۲۷ تا ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۰ انجام شده که در این نوبت، تکلیف ثبت‌نام‌کنندگان به شکل قطعی مشخص شده است.

مطابق نتایج افکارسنجی نوبت پنجم ایسپا (۱۸ تا ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰) که جامعه آماری آن شامل هزار و ۵۳۳ نمونه است و به شیوه تلفنی اجرا شده و برحسب تمام افراد نمونه به‌غیر از کسانی است که قطعاً در انتخابات شرکت نمی‌کنند، سیدابراهیم رئیسی با ۴۱.۲ درصد بیشترین اقبال را ثبت کرده و پس از او محمدباقر قالیباف با ۱۵.۶ درصد در رتبه دوم و محمدجواد ظریف با ۱۲.۳ درصد در رتبه سوم قرار دارد.

در این نظرسنجی محسن رضایی با ۹.۲ درصد در رتبه چهارم و علی لاریجانی با ۷.۲ درصد در رتبه پنجم قرار دارند. سعید محمد (۷ درصد)، محسن هاشمی (۶.۳ درصد) و سعید جلیلی (۵ درصد) نیز به ترتیب رتبه‌های ششم تا هشتم را به خود اختصاص داده‌اند. سهم اسحاق جهانگیری، محمدرضا عارف، عزت‌الله ضرغامی و در نهایت حسین دهقان نیز از نتایج این نظرسنجی به ترتیب رتبه‌های نهم تا دوازدهم است.

نظرسنجی نوبت ششم ایسپا در حد فاصل روزهای ۲۷ تا ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۰ – کمتر از یک‌ماه مانده به برگزاری انتخابات – که از میان هزار و ۵۴۴ نمونه و به شیوه مصاحبه تلفنی اجراشده، نشان می‌دهد سیدابراهیم رئیسی برحسب مشارکت‌کنندگان قطعی انتخابات ۳۹.۴ درصد و برحسب مشارکت‌کنندگان و افراد مردد ۳۶.۷ درصد رأی دارد؛ این میزان برای علی لاریجانی (رتبه دوم) در هر دو حالت (مشارکت‌کنندگان و تجمیع مشارکت‌کنندگان و افراد مردد) ۳.۵ درصد است. محسن رضایی نیز با ۳ درصد برحسب مشارکت‌کنندگان و ۲.۸ درصد برحسب تجمیع مشارکت‌کنندگان و افراد مردد در رتبه سوم قرار دارد و سهم مسعود پزشکیان، اسحاق جهانگیری و سعید جلیلی هم از این نظرسنجی به ترتیب رتبه‌های چهارم تا ششم را به آن اختصاص می‌دهد.

در عین‌حال ۲۷.۹ درصد از نمونه‌های این نظرسنجی برحسب مشارکت‌کنندگان در پاسخ به این پرسش که از میان این افراد (رئیسی، لاریجانی، رضایی، پزشکیان، جهانگیری و جلیلی) به چه کسی رای می‌دهند، گزینه «نمی‌دانم» را انتخاب کرده‌اند یا پرسش را بی‌پاسخ گذاشته‌اند. همچنین ۲۱.۹ درصد از نمونه‌های این نظرسنجی برحسب مشارکت‌کنندگان گزینه «سایر کاندیداها» یا «هیچکدام» را برگزیده‌اند.

همچنین بخش دیگری از نظرسنجی نوبت پنجم ایسپا در حد فاصل ۱۸ تا ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰ نشان می‌دهد از پاسخگویان به این پرسش که «با فرض شرکت شما در انتخابات اگر فقط آقای رئیسی و آقای ظریف در انتخابات حضور داشته باشند به چه کسی رأی می‌دهید؟» ۵۸.۱ درصد از افرادی که گفته‌اند قطعا یا به احتمال زیاد در انتخابات شرکت می‌کنند به رئیسی رأی می‌دهند و ۱۳.۷ درصد آن‌ها نیز اظهار کرده‌اند به ظریف رأی خواهند داد. ۲۳ درصد این افراد نیز گفته‌اند نمی‌دانند به کدام یک رأی می‌دهند و ۵.۲ درصد دیگر نیز اظهار کرده‌اند به هیچکدام رأی نمی‌دهند.

از کل پاسخگویان نیز (بجز افرادی که به هیچ‌وجه در انتخابات شرکت نمی‌کنند) ۵۳.۲ درصد به رئیسی رای می‌دهند و ۱۵.۲ درصد نیز به ظریف رأی خواهند داد. در عین‌حال از کل این پاسخگویان، ۲۰.۴ درصد گفته‌اند نمی‌دانند به کدام یک رأی می‌دهند و ۱۱.۲ درصد دیگر نیز اظهار کرده‌اند به هیچکدام رأی نمی‌دهند.

در نهایت نظرسنجی نوبت پنجم ایسپا نشان می‌دهد در صورت حضور رئیسی و جهانگیری در انتخابات، ۶۴.۷ درصد از افرادی که گفته‌اند قطعا یا به احتمال زیاد در انتخابات شرکت می‌کنند به رئیسی رأی می‌دهند و ۵.۴ درصد نیز اظهار کرده‌اند به جهانگیری رأی خواهند داد. ۲۱.۹ درصد این افراد نیز گفته‌اند نمی‌دانند به کدام یک رأی می‌دهند و ۸ درصد دیگر هم به هیچکدام رأی نمی‌دهند. از کل پاسخگویان نیز (بجز افرادی که به هیچ‌وجه در انتخابات شرکت نمی‌کنند) ۵۹.۸ درصد به رئیسی و ۵.۲ درصد به جهانگیری رأی می‌دهند. از کل این پاسخگویان، ۱۹.۵ درصد گفته‌اند نمی‌دانند به کدام یک رأی می‌دهند و ۱۵.۵ درصد دیگر نیز اظهار کرده‌اند به هیچکدام رأی نمی‌دهند.

انتهای پیام

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا