خزاعی: سِرور ملی سینما و سامانه بازیگری راه‌اندازی می‌شود


رییس سازمان سینمایی با بیان اینکه توسعه زیرساخت و نیروی انسانی در استان‌ها شعار نیست، از راه‌اندازی سِرور ملی سینما، سامانه بازیگری و بنیاد ملی انیمیشن خبر داد.

به گزارش ایسنا به نقل از اداره کل روابط عمومی سازمان سینمایی، نشست صمیمی هنرمندان و سینماگران استان سمنان با حضور رئیس سازمان سینمایی کشور، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان امروز (۳۱ خرداد ماه) در این استان برگزار شد.

در ابتدای این نشست محمد خزاعی رئیس سازمان سینمایی کشور گفت: سمنان، بیستمین سفر استانی مدیران سینمایی به منظور بررسی و پیگیری مشکلات سینمایی است در حالیکه پیش از دولت سیزدهم، ماموریت‌های سازمان در این سطح تعریف نشده است. سفرهای استانی و حضور میدانی مسئولان سینمایی در استان‌ها با رویکرد عدالت محوری بوده ، مضافا اینکه این موضوع یکی از دغدغه‌های شخصی من محسوب می‌شود.

وی افزود: توجه به استان ها در حوزه زیرساخت، آموزش و توسعه منابع انسانی یک شعار نیست و قطعا اتفاقات مهمی درحال شکل‌گیری است.

خزاعی با اشاره به فقدان سینما در بیش از ۲۰۰ شهر دارای جمعیت ۵۰ هزار عنوان کرد: متاسفانه ظاهرا، سینما خیلی در اولویت برنامه‌های توسعه کشور نبوده است در حالیکه سینما و سالن نمایش، توسعه فرهنگی و شاخصه توسعه محسوب می‌شود. در حال حاضر مطالبه‌ای جدی در تهران و ‌شهرستان برای ساخت سینما اتفاق افتاده است . 

وی گفت: از آغاز دولت سیزدهم ۲۰۰ سالن سینما به بهره‌برداری رسیده و تا سه‌ماهه آینده( تا پایان شهریورماه) ۵۰ سالن دیگر نیز به بهره‌برداری خواهد رسید و با خود عهد کرده‌ام تا پایان دوره چهار ساله دولت(۱۴۰۴) این تعداد را به ۱۰۰۰ سالن رسانده و به وعده‌هایمان‌ جامه عمل خواهیم پوشاند.

رئیس سازمان سینمایی در خصوص تجهیز سالن‌های سینما اظهار کرد: در زمینه تجهیز نیز شعار نمی‌دهیم و در اولین مصوبه شورای سینما ۱۸۰ میلیارد برای تجهیز مراکز سینمای جوان قطعی شده و زیرساخت این بودجه درحال فراهم شدن است و اطمینان می‌دهم تا پایان سال به این بخش اختصاص یابد.

وی با بیان اینکه تعبیر برخی هنرمندان نسبت به وجود سدی بر سر راه سینماگران شهرستانی و کوچ اجباری آن ها به تهران ، درست است، تاکید کرد: در سازمان سینمایی درصدد برنامه ریزی برای ایجاد برخی مزیت‌ها و ساختارها در استان‌ها هستیم و در این زمینه در نظر داریم ایجاد بستر معرفی تهیه‌کننده های استانی از ظرفیت‌های استانی بیشتر استفاده کنیم‌ و با بهره‌مندی از عوامل استانی و بومی حتی در مراحل پخش و اکران، کادرسازی و تغییر ساختار در عرصه سینمای استانی را اجرایی کنیم. در طرح باشگاه فیلم اولی ها ضریب و سهمیه اصلی متعلق به استان است. همچنین در حوزه بازیگری نیز سامانه‌ای در بنیاد سینمایی فارابی در حال آماده‌سازی است.

خزاعی، آموزش رایگان فیلمسازی در تعدادی از استان ها، برنامه ریزی برای حضور گسترده‌تر سینماگران استانی در جشنواره‌های ملی و بین‌المللی کشور را از دیگر مشوق های حمایتی در این حوزه عنوان کرد و گفت: سینما در دنیا در حال تحول و پوست‌اندازی است. با ورود متاورس و هوش مصنوعی، انقلابی در حوزه سینما و تکنولوژی تصویر در حال وقوع است که در این صورت فیلمسازی و جنس آن در اینده نزدیک عوض خواهد شد. رییس سازمان سینمایی تاکید کرد: سینما در اینده با بهره گیری از فناوری های نوین و ظرفیت هوش مصنوعی وارد دنیای جدیدی می شود ، باید سینمای کشور را برای مواجهه با پدیده های نوین اماده کنید، در حال حاضر جریان سوم سینما باید خود را برای انقلابی جدید در حوزه سینما آماده‌ کند.

وی در این نشست از راه‌اندازی سرور ملی سینما خبر داد و تصریح کرد: به همت سینماشهر و با کمک شرکت های دانش بنیان و تکنسین‌های داخلی، سرور ملی در حال آماده شدن است که روند ایجاد و راه‌اندازی آن بیش از یکسال طول کشیده است .

وی اظهار کرد: با توجه به افزایش ناگهانی قیمت‌ها و فقدان بازار رقابت در عرضه سرور سینمایی ، سازمان، سینمایی‌نسبت به ورود چندین سرور با کیفیت بالاتر و قیمت‌های به صرفه‌تر به‌منظور حمایت از سینماداران شریف را در دستور کار قرار داده است. و در این زمینه شرکت‌های دانش بنیان و تکنیسین های داخلی با کمک سینماشهر به دستاوردهای رسیدند که اخبار آن به زودی اعلام خواهد شد

رئیس سازمان سینمایی ادامه داد: سازمان تبلیغات و بازرگانی‌ سینمایی به منظور تامین هزینه در راستای حمایت های مالی و تبلیغات برای سینماهای کشور در حال حاضر در دستور کار سازمان سینمایی است چرا که این ظرفیت با جذب تبلیغات و تامین مالی و منابع کاربردی می تواند حامی خوبی برای سالن داران سینمایی در سطح کشور بویژه، استان‌ها باشد.

وی پیگیری برای راه‌اندازی بنیاد ملی انیمیشن را از برنامه های مهم سازمان سینمایی عنوان کرد که به زودی محقق خواهد شد.

خزاعی افزود: انیمیشن صنعتی پول ساز ، جذاب و موقر در توسعه فرهنگ و دیپلماسی ارتباطی است و توجه به این صنعت از اولویت های سازمان سینمایی است که منافع ملی و بین‌المللی زیادی را در پی خواهد داشت.

وی ادامه داد: ایجاد پاتوق‌های فیلم‌کوتاه در استان‌ها ،فضای جدیدی را در سینما ایجاد خواهد کرد.

رئیس سازمان سینمایی کشور احیای شورای سینمای استان‌ها را از جمله اقدامات در جهت شناسایی و حمایت منافع سینما در استان ها دانست.

خزاعی ادامه داد: فیلمسازی متکی صرف بر امکانات نیست بسیاری از فیلم‌های مطرح در جهان بدون امکانات ساخته شده‌اند. مشکل امروز سینما، در نوع تفکر و نگاه است و این مسئله ای که سینمای‌ما را رنج‌می دهد، نبود معنویت است. 

در ادامه این نشست، فرشید فلاح مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان، ساختار سینمایی در ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی استانها را ضعیف دانست و گفت: این ساختار در سمنان به مراتب ضعیف تر است.

وی افزود: ساختار سینمایی در سمنان تنها با یک نیرو اداره می‌شود و این ساختار برای توسعه و ترویج سینما نیازمند حمایت و تقویت بیشتر است.

وی با تقدیر از حمایت های سازمان سینمایی از استانها در دوره اخیر گفت: سازمان سینمایی در سال ۱۴۰۱ تنها معاونت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بود که حمایت های آن به طور کامل اجرا شد و با این حمایت ها برنامه های مختلفی در عرصه سینما در استان سمنان شکل گرفت.

فلاح به تشریح ظرفیت های سینمایی و جغرافیایی استان سمنان پرداخت و گفت: این استان با دارا بودن ظرفیت‌های طبیعی از جمله رود خانه، جنگل، کویر و … به راحتی می تواند در تولید فیلم های سینمایی مورد استفاده قرار گیرد.

وی به وجود چهره های شاخص و فعالان سینمایی استان سمنان نیز اشاره کرد و گفت: این استان چهره های بنام سینمایی را به ایران عرضه کرده و نشان از توانمندی استان سمنان در عرصه هنر سینما است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان به برگزاری کنگره سرداران و سه هزار شهید استان سمنان درسال ۱۴۰۳ نیز اشاره کرد و گفت: تولید ۱۰ فیلم کوتاه با موضوع دفاع مقدس و یک فیلم بلند سینمایی در این حوزه در برنامه قرار دارد که نیازمند حمایت از سوی معاونت سینمایی است.

گفتنی است در این سفر محمدرضا سوقندی مدیرکل حقوقی، مجلس و استان‌های سازمان، یزدان عشیری مشاور رئیس سازمان و مدیرکل روابط عمومی سازمان سینمایی، مهدی آذرپندار مدیرعامل انجمن سینمای جوانان ایران و هاشم میرزاخانی مدیر عامل سینما شهر ، رئیس سازمان سینمایی را همراهی کردند.

انتهای پیام 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا