مقانلو: روی کاغذ بد کار نکرده ام، فقط تمرکز نداشتیم/ باید قضیه دوپینگ را مدیریت می کردیم- اخبار رزمی – اخبار ورزشی تسنیم

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، بیست و ششمین دوره رقابت‌های تکواندو قهرمانی جهان و اولین مرحله رقابت‌های گرنداسلم در سال 2023 برگزار شد و تیم ملی تکواندو مردان کشورمان در این دو رویداد عملکرد متفاوتی داشت. ابتدا در مسابقات قهرمانی جهانی  در حالی که توقعات زیادی وجود داشت، با کسب تنها دو مدال برنز به کار خود پایان داد، اما در فاصله چند روز در مسابقات گرندپری موفق به کسب دو مدال نقره و یک مدال برنز شد.

بیژن مقانلو در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم، در خصوص عملکرد پر فراز و نشیب تیم ملی در این دو رویداد، تأثیر حواشی دوپینگ در نتایج تیم ملی، آینده همکاری خود و چشم انداز تیم ملی صحبت کرد که در زیر می‌خوانید:

تسنیم: عملکرد ملی‌پوشان کشورمان در رقابت‌های جهانی باکو و گرندپری ایتالیا بسیار پرفراز و نشیب بود…

در مسابقات جهانی تمرکز نداشتیم و به خاطر مسائلی که اتفاق افتاد این موضوع طبیعی بود، اما عملکرد ما در مسابقات گرندپری متفاوت و مشهود بود. برای مسابقات جهانی خیلی سعی کردیم که تیم را به آرامش نسبی برسانیم تا توانایی بچه‌ها دیده شود. بعد از مسابقات جهانی برای اولین بار در مسابقات گرندپری شرکت کردیم و با این حال دو فینالیست داشتیم. رنگ مدال‌های ما می‌توانست تغییر کند، اما با این حال به بچه‌ها خدا قوت می‌گویم. گرندپری ایتالیا نشان داد در صورت آرامش می‌توانیم عملکرد خیلی متفاوتی داشته باشیم.

بیژن مقانلو , تکواندو , تکواندو ایران ,

تسنم: با توجه به روند تیم ملی تکواندو و نتایج مسابقات گرند اسلم در چین توقعات بیشتری از ملی‌پوشان وجود داشت،  چه اتفاقی باعث شد که نتوانستیم به نتایج بهتری برسیم؟

در سال جدید میلادی، 550 امتیاز از مسابقات مختلف وجود دارد و تمام بازیکنان دنیا ابتدا از طریق رنکینگ و بعد از طریق گرنداسلم به دنبال حضور در المپیک پاریس هستند و نفرات باقی مانده در مسابقات قاره‌ای شرکت خواهند کرد. تیم ما خیلی جوان است و در این مدت کوتاه شگفتی‌هایی را خلق کرده که لیاقتش را داشته، اما این تیم جوان فراز و نشیب متفاوتی خواهد داشت. این فراز و نشیب به خود من و مجموعه تیم باز می‌گردد و حقیقتاً این شرایط را می‌دانستم. با وجودی که در جهانی باکو چهار تغییر نسبت به جهانی سال گذشته در مکزیک داشتیم، اما شرایط می‌توانست خیلی ایده‌آل‌تر باشد. بیشتر نفرات ما در ثانیه‌های پایانی نتیجه را به افرادی واگذار کردند که فینالیست شدند. دلیل نتایج تیم ملی را عدم تمرکز می‌دانم؛ چون ما دو عملکرد متفاوت را در دو رویداد جهانی و گرندپری در فاصله کوتاه دیدیم. در نهایت این اتفاقات افتاد و امیدوارم از تجربه مسابقات جهانی درس خوبی بگیریم.

تسنیم: در مصاحبه‌ای از تأثیر و حواشی اتفاقات دوپینگ در عملکرد تیم ملی صحبت کردید که به نظر منطقی می‌رسد، اما قبول دارید در به هم ریختن این آرامش فدراسیون تکواندو بی‌تأثیر نبود و نتوانست به خوبی موضوع را مدیریت کند. در حالی که تنها دو نمونه تست ملی‌پوشان مثبت شده بود، از دست‌های پشت پرده و مثبت شدن تمامی نفرات از سوی مسئولان فدراسیون صحبت شد، اما با اعلام نتایج تست‌ها، خلاف این ادعاها به اثبات رسید.

تا جایی که شنیدم نتیجه تستی که در ایران از رضا کلهر و دانیال بزرگی گرفته شد نیز منفی بوده است. باید برگردیم و ببینیم چه اتفاقاتی در گرنداسلم افتاد و این چیز ساده‌ای نیست و ما دو بازیکن وزن 68 کیلوگرم خود را از دست دادیم. ابتدا باید به این نگاه کنیم که در سالیان گذشته چه داشتیم و در حال حاضر چه داریم. زمانی که کار خود را شروع کردیم هیچ چیزی نداشتیم، اما در حال حاضر تیم جوان و مدعی داریم و این واقعیت است. عیار تیم ما در گرندپری مشخص شد و باید بپذیریم  خیلی چیزها را باید به قول شما مدیریت کرد تا حاشیه‌ها کم شود، اما متأسفانه برخی اوقات این اتفاقات می‌افتد و ما نیز متوجه نشدیم. به محض بازگشت تیم ملی از گرنداسلم چین و شروع اردوی تیم ملی تکواندو، دوستانی از کمیته پزشکی در اردوی تیم ملی حضور پیدا کردند و از 23 بازیکن تیم ملی تست دوپینگ گرفتند که این موضوع شبهه برانگیز بود.

بیژن مقانلو , تکواندو , تکواندو ایران ,

تسنیم: گفته می‌شود گرفتن تست از تمامی ملی‌پوشان حاضر در اردوی تیم‌های ملی در ماه‌های گذشته سابقه داشته و این اتفاق در اردوی تیم ملی بوکس اعزامی به مسابقات جهانی و دیگر رشته‌ها نیز افتاده  است.

 حق مسلم کمیته پزشکی ایران است هر زمان که بخواهد از هر کسی تست بگیرد، اما این اتفاق وقتی افتاد یک مقدار شبهه برانگیز شد. در سنوات گذشته از 3،4 بازیکن تست گرفته می‌شد، اما با مبثت شدن تست دو بازیکن تیم ملی در چین ناخودآگاه این سؤال مطرح می‌شد که چرا از همه تست گرفته شده است. این مسائل چیزهایی است که وقتی در کنار هم قرار می‌گیرد باعث به هم ریختن آدم می‌شود که چرا این اتفاق افتاده است. خبر مثبت شدن تست دوپینگ دو ملی‌پوش تیم ملی در فاصله یک هفته به اعزام شوک سنگینی بود. ابتدا از ما تست گرفتند و هیچ خبری نبود، اما یک هفته قبل از اعزام نتیجه تست‌ها آمد. آنقدر شرایط تیم ملی بحرانی شد که یکی، دو روز تمرین معلق شد و خود وزیر در اردوی تیم ملی حضور پیدا کرد.

تسنیم: قبول دارید بزرگ کردن بحث دوپینگ از سوی فدراسیون تکواندو خیلی به نتایج تیم ملی در مسابقات جهانی لطمه وارد کرد؟

بحث دوپینگ واقعاً روی عملکرد بچه‌ها تاثیر گذاشت. خیلی از بچه‌ها نگران شرایط خود بودند و اگر تعداد دوپینگ‌ها بیشتر می‌شد فدراسیون تعلیق می‌شد. روزی که مطرح شد به زودی اسم نفر سوم اعلام خواهد شد، مهدی حاج موسایی گریه‌ می‌کرد و می‌گفت «استاد می‌گویند که نفر سوم هستم». این بچه از استرس، حال بسیار بدی داشت و این موضوعات به عملکرد ورزشکار لطمه زد. زمانی که بازیکن ما در صدم ثانیه نتیجه را واگذار می‌کنند به خاطر عدم تمرکز است. حاج موسایی به کسی باخت که مدال نقره گرفت و حریف میرهاشم حسینی فینالیست شد و حسین‌پور به قهرمان المپیک باخت.

بیژن مقانلو , تکواندو , تکواندو ایران ,

تسنیم: با نتایج تیم ملی در مسابقات جهانی صحبت‌هایی از سوی برخی کارشناسان عنوان شد که شانس کمی برای کسب سهمیه از طریق رنکینگ داریم و باید به دنبال دو سهمیه قاره‌ای باشیم. این صحبت‌ها را چطور تحلیل می‌کنید؟ 

در سال 2023 باید 550 امتیاز کسب می‌کردیم و هنوز 320 امتیاز از طریق تورنمنت‌ها، دانشجویان جهان، گرندپری‌ها و بازی‌های آسیایی باقی مانده است. در این مسیر 6 نفر در هر وزن از طریق رنکینگ و گرنداسلم سهمیه کسب خواهند کرد و نفرات مازاد در قاره‌ای حضور خواهند داشت. بازیکنی که تجربه رویارویی با قهرمان بزرگ را نداشته باشد در مسابقات قاره‌ای می‌تواند سهمیه کسب کند؟ بازیکنان ما باید در مسابقات در این سطح شلاق بخورند و از پیش باخته نباشیم. چین و خیلی از تیم‌های دنیا نتوانستند در مسابقات جهانی کاری کنند. به جای اینکه به امتیازات نفر یک رنکینگ دنیا نگاه کنیم، امتیازات نفر پنجم رنکینگ را ببینیم. باید هدفگذاری کنیم و هدف اول‌مان رنکینگ و هدف دوم کسب سهمیه از طریق گرنداسلم باشد و در این مسیر بازیکن ساخته و آماده برای مسابقات قاره‌ای شوند.

تسنیم: شنیده می‌شود قرار است جلسه کمیته فنی در خصوص بررسی عملکرد تیم‌های ملی در مسابقات جهانی برگزار شود.

امیدوارم هر چه زودتر برگزار شود؛ چرا که این فاصله زمانی خیلی در عملکرد بچه‌ها تأثیرگذار خواهد بود و اصلاً تعطیلی اردو نمی‌تواند نتیجه خوبی داشته باشد.

تسنیم: گفته شده کادرفنی بانوان ابقا خواهند شد و سرنوشت شما هنوز مشخص نیست.

در جلسه کمیته فنی حتماً دوستان نظراتی دارند و من نیز نظرات خود را مطرح خواهم کرد. باید دور یک میز بنشینیم و ببینیم شرایط چگونه است. فکر می‌کنم تا اینجا کار روی کاغذ بد کار نکرده‌ام و حداقل تیم منسجم، مدعی و جوانی داریم. از تمام پتانسیل و ظرفیت تکواندو ایران استفاده و تمام تجربه سالیان سال خود را خرج این بچه‌ها کردم تا بتوانیم چنین تیمی داشته باشیم. زمانی که شروع کردیم تیمی نداشتیم و این واقعیت را نه تنها من، بلکه همه می‌گویند. این تیم خیلی جوان است و اگر آرامش نداشته باشد فراز و نشیب عجیب و غریبی خواهد داشت. روند خوبی را طی می‌کردیم، اما یک حاشیه ما از روند خارج کرد.

تسنیم: به شما انتقاد شده بود که نباید میرهاشم حسینی و علیرضا نادعلیان را بدون انتخابی فیکس می‌کردید.

در وزن نادعلیان ورزشکاری نداشتیم که بخواهد انتخابی بزند. قرار بود سجاد مردانی در این وزن با او مسابقه بدهد که مصدوم شد. خدا وکیلی میرهاشم حسینی در مسابقات جهانی بد بازی کرد؟ در این مسابقات یک میرهاشم متفاوت دیدیم. بعد از اتفاقاتی که در جهانی انگلیس و مکزیک برای حسینی افتاد، ما باید او را حفظ می‌کردیم. دور یک میز نشستیم و گفتیم این جوان باید حفظ شود و همان جا در مکزیک به خاطر اینکه او تمام وجودش را خرج کرده بود، تصمیم گرفتیم حسینی در وزن 5 مسابقات جهانی باکو فیکس شود. حسینی خیلی قشنگ و متفاوت بازی کرد و باید سیستم بازی او را با گذشته مقایسه کنید. او یک لحظه غفلت کرد که این موضوع به خاطر عدم تمرکز بود.

تسنیم: تفکر شما برای حفظ قهرمانی مانند میرهاشم حسینی اقدام درستی‌ است، اما خیلی‌ها اعتقاد دارند باید آرمین هادی‌پور با دو مدال جهانی و سابقه حضور در المپیک نیز حفظ می‌شد.

بعد از مصاحبه‌هایی که هادی‌پور انجام داد، او را در خانه تکواندو دیدم و خواستم به اردو بازگردد. هادی‌‌پور گفت برای چه بیایم؟ گفتم همه انتخابی می‌زنند و تو هم باید در انتخابی حضور داشته باشی. شرایط میرهاشم با آرمین فرق می‌کرد. آرمین را به تورنمنت‌ها بردم و به پاکستان نیز اعزام کردم. ایرادی که از من می‌گیرند به نحوه انتخابی‌ها است، در حالی که تنها یک بازیکن را اینگونه انتخاب کردم و می‌گویند باید تیم ملی انتصابی شود. در حال حاضر 17 بازیکن تاپ برای بازی‌های آسیایی داریم و اعتقاد دارم در برخی وزن‌ها به خاطر از بین نرفتن رقابت باید انتخابی برگزار شود.

بیژن مقانلو , تکواندو , تکواندو ایران ,

تسنیم: در صورت تداوم همکاری با تیم ملی، همچنان قصد دارید تیم دوم را به بازی‌های آسیایی اعزام کنید؟

باید در این خصوص جلسه برگزار کنیم. فکر می‌کنم فاصله تیم اول و دوم ما زیاد نیست. 17 بازیکن تاپ داشتیم که دو نفر از آنها با مثبت شدن تست دوپینگ سوختند. 15 بازیکن ما در یک ثانیه نتیجه را به هم واگذار می‌کنند و در فاصله دو ساعت اگر انتخابی بگذاریم  نتیجه تغییر خواهد کرد. تیم یکدستی داریم که فقط آرامش می‌خواهد.

تسنیم: قصدی برای تقویت کادرفنی تیم ملی ندارید؟

برای این مسابقات حتی یک نفر از اعضای کادر من اعزام نشد. اگر قرار باشد تقویت شود، اما اعزام نشود که فایده‌ای ندارد. در حال حاضر ما در اعزام سه نفر نیز ماندیم.

انتهای پیام/

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا