خطر مرگ قلبی در دیابتی‌ها چقدر است؟


آفتاب‌‌نیوز :

امیرکامران نیکوسخن، دیابتولوژیست و مدیرعامل انجمن دیابت ایران، در حاشیه رویداد اینکرتین سامیت (INCRETIN SUMMIT)، در مورد تغییر رویکرد جهانی درمان دیابت، اظهار داشت: از حدود دو سال پیش بر اساس بیانیه مشترک انجمن دیابت اروپا و آمریکا دو تغییر عمده در درمان دیابت حاصل شده است.

وی ادامه داد: اول آنکه درمان دیابت دیگر بیماری محور نیست بلکه باید به صورت بیمار محور انجام گیرد. یعنی اینکه درمان هر فرد دیابتی بر اساس سن، وزن، شیوه زندگی، نوع دیابت و عوارض آن، شرایط اجتماعی و اقتصادی و بیماری‌های زمینه‌ای که فرد دارد با بیمار دیابتی دیگر متفاوت است و این موضوع باید مدنظر پزشکان و بیماران قرار گیرد. دوم آنکه در سال‌های گذشته هدف از درمان دیابت فقط کنترل قند بود، در صورتی که اگر فقط قند افراد دیابتی کاهش یابد از مشکلات قلبی و عروقی بیماران دیابتی کم نمی‌شود. بر اساس آمار منتشر شده در اطلس اخیر فدراسیون بین‌المللی دیابت که بر اساس بررسی حدود ۱۰۰ مطالعه انجام گرفته افراد دیابتی به طور میانگین ۳۲ درصد گرفتار مشکلات قلبی عروقی، ۲۱ درصد گرفتار مشکلات عروق کرونر، ۱۰ درصد گرفتار انفاکتوس قلبی و ۷.۶ درصد گرفتار سکته مغزی می‌شوند.

نیکوسخن خاطرنشان کرد: همچنین بر اساس همین آمار، افراد دیابتی نسبت به افراد غیر دیابتی ۱۶۰ درصد ریسک مشکلات عروق کرونر، ۱۲۷ درصد ایست قلبی، ۵۶ درصد خونریزی مغزی و ۱۳۲ درصد ریسک مرگ‌ومیر ناشی از مشکل قلبی عروقی بیشتری دارند. بیماری‌های قلبی عروقی در زنان دیابتی سبب کاهش ۵.۸ سال و در مردان دیابت سبب کاهش ۶.۴ سال از طول عمر آنان می‌شود.

وی تاکید کرد: با توجه به این آمار، دیابت در حقیقت دیگر بیماری قند نبوده بلکه یک بیماری قلبی محسوب می‌شود که یکی از تظاهرات آن بالا رفتن قند خون است؛ لذا امروزه مراقبت از قلب و عروق مهم‌ترین مسئله در افراد دیابتی است.

این دیابتولوژیست گفت: در حال حاضر بر اساس مطالعات انجام شده نشان داده شده که دو خانواده دارویی جدید دیابت سبب کاهش مشکلات قلبی و عروقی افراد مبتلا به دیابت می‌شوند. خانواده اول، دارو‌هایی هستند که مشابه هورمون روده عمل کرده و به‌صورت تزریقی همانند قلم انسولین استفاده می‌شوند. خانواده دوم دارو‌هایی هستند که سبب دفع قند از ادرار می‌شوند. مصرف این خانواده دارویی به طور هم‌زمان سبب دفع آب و نمک اضافی از ادرار شده و بدین طریق سبب کاهش فشار خون نیز می‌شوند. این خانواده دارویی به‌صورت خوراکی هستند. این دو خانواده تأثیرات مثبت در کاهش عوارض قلبی و عروقی دیابت دارند.

نیکوسخن با اشاره به اینکه متأسفانه این دو دارو در حال حاضر تحت پوشش بیمه نیست، گفت: در صورتی که سازمان‌های بیمه‌گر این دو دارو را تحت پوشش قرار دهند به نفع آن‌ها خواهد بود، چرا که نه تنها از آمار مشکلات قلبی و عروقی مانند سکته‌های قلبی و مغزی و جراحی‌های قلب باز کاسته شده و سبب افزایش طول عمر افراد دیابتی می‌شود بلکه در اقتصاد سلامت و اقتصاد خانواده نیز حائز اهمیت است.

وی خاطرنشان کرد: در کنار ضرورت توجه به این دو دارو توسط مسئولان و پزشکان، بیماران دیابتی هم باید مراقب فاکتور‌های خطر ابتلاء به مشکلات قلبی و عروقی مانند افزایش چربی و فشارخون، استعمال سیگار و چاقی و عدم مصرف آسپرین باشند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا