مازندران در ایام فاطمیه میزبان پیکرهای شهدای گمنام است

ایسنا/مازندران مدیرکل حفظ آثار دفاع مقدس مازندران گفت: استان مازندران در ایام فاطمیه میزبان پیکرهای شهدای گمنام خواهد بود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس مازندران، سردار عبدالله ملکی امروز در جلسه کمیسیون تشییع شهدای گمنام استان اظهار کرد: برابر تدبیر ستاد کل نیروهای مسلح و بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس تشییع شهدای گمنام در سطح کشور قرار شد به صورت سراسری برگزار شود.

وی افزود: به همین منظور روز شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) روز شهدای گمنام نامگذاری شد و تشییع شهدای گمنام در قالب یک رزمایش فرهنگی سراسری برگزار می‌شود.

این مسئول با اشاره به اینکه در استان مازندران قبل از این به صورت پراکنده در چند مرحله شهید گمنام داشتیم و با این ابلاغ ستاد کل نیروهای مسلح، شهدای گمنام را در روز شهادت حضرت زهرا تشییع می‌کنیم، یادآور شد: ۲۶ آذر امسال که مصادف با سالروز شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) است، دیار علویان میزبان آلاله‌های خوشنام دفاع مقدس خواهد بود، در صورت موافقت بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس ۱۸ شهید گمنام خواهیم داشت.

این مسئول با بیان اینکه امروز جلسه کمیسیون شهدای گمنام با حضور نماینده نهادهای فرهنگی در اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس مازندران برگزار شد، افزود: تاکنون ۱۴ نقطه تدفین در استان شناسایی شد.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خاطرنشان کرد: امسال به هر نقطه فقط یک شهید تعلق می‌گیرد و طبق ابلاغ بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، باید ۷۰ درصد یادمان این شهدا ساخته شود تا با درخواست این تعداد شهید موافقت شود که به دستگاه‌های متولی ساخت یادمان ابلاغ کردیم و در حال حاضر در بعضی نقاط کلنگ زنی شده است.

مازندران در ایام فاطمیه میزبان پیکرهای شهدای گمنام است

تشییع شهدای گمنام، مانور بزرگ فرهنگی

این مسئول یادآور شد: تلاش ما بر این است در ایام شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) با حضور پیکرهای مطهر شهدای گمنام یک مانور بزرگ فرهنگی را شاهد باشیم.

وی با اشاره به اینکه نقاط مورد نظر با حضور کارشناسان این اداره کل به تأیید نهایی می‌رسد، گفت: با توجه به اهمیت این موضوع بخشی از نقاط را شخصا حضور پیدا می‌کنم.

سردار ملکی به بازدید از محل ساخت یادمان شهدای گمنام زیراب و پل سفید اشاره کرد و افزود: این دو یادمان به دلایلی هنوز احداث نشد و روز گذشته با حضور مسئول بسیج سازندگی استان و مدیرکل آبفا و مسئولین این شهرها از این دو مکان بازدید داشتیم.

پیشرفت ۵۰ درصدی یادمان شهدای گمنام زیراب

وی با بیان اینکه دو شهید گمنام زیراب در اسفند ۱۳۹۳ خاکسپاری شدند، ادامه داد: بخاطر صعب العبور بودن منطقه در احداث جاده دسترسی با مشکلاتی مواجه بودیم و با پیگیری‌های زیاد جاده احداث شد و امکانات برق و آب نیز منتقل شده است.

سردار ملکی اضافه کرد: این یادمان ۵۰ درصد پیشرفت داشته و مسئولان نیز قول دادند تا سقف یک میلیارد تومان مساعدت کنند که ان شاالله بخش اعظم این پروژه تا پایان سال تکمیل خواهد شد.

این مسئول با بیان اینکه یادمان شهدای پل سفید هم در بام این شهر قرار گرفته است، گفت: این دو شهید گمنام غواص در مرداد ۱۳۹۴ خاکسپاری شدند و به‌رغم پیگیری‌ها پیشرفت چندانی نداشتیم و امروز با پای کار آمدن مسئولان شهرستان و مردم منطقه شاهد اتفاق خوب هستیم.

وی بیان کرد: در این مکان، فنس کشی و دیوارچینی ۸۰ درصد پیشرفت داشت و ساخت یادمان و محوطه سازی هم به زودی آغاز خواهد شد.

سردار ملکی گفت: همچنین یادمان شهدای گمنام آلاشت پیشرفت ۱۰ درصدی داشته است و از این یادمان‌ها به عنوان پایگاه فرهنگی دفاع مقدس بهره برداری خواهیم کرد.

انتهای پیام

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا