شهید چمران مبارزی نستوه و روشنفکری مجاهد در تراز انقلاب اسلامی بود

ایسنا/مرکزی مشاور عالی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: شهید چمران مبارزی نستوه و روشنفکری مجاهد در تراز انقلاب اسلامی بود.

سردار سرتیپ پاسدار حسین دقیقی شامگاه پنجشنبه اول تیرماه ۱۴۰۲ در مراسم چهل و دومین سالگرد شهادت شهید چمران و یادواره شهدای والامقام بخش نوبران که در مسجد جامع روستای چمران(زادگاه پدری شهید چمران) از توابع شهر غرق آباد بخش نوبران ساوه برگزار شد، اظهار کرد: شهید چمران پایه گذار جبهه مقاومت در منطقه بود و امروز به برکت مجاهدت‌های شهدایی نظیر دکتر چمران و الگوگیری از تفکر آن مجاهد نستوه است که حزب‌الله لبنان اسراییل را در چند جنگ شکست داد و نمونه آن جنگ ۳۳ روزه اسراییل بود که نقشه ریشه کنی حزب‌الله را کشیده بود اما ناگزیر دست به دامان کشورهایی شد که آتش بس را در منطقه حاکم کنند.

وی به مجاهدت‌های شهید چمران پس از پیروزی انقلاب اسلامی اشاره کرد و افزود: دکتر چمران پس از انقلاب با موقعیت شناسی در کنار امام راحل قرار گرفت و در کنار مسئولیت هایی که در کشور  داشت همزمان جبهه مقاومت را تقویت کرد و در مقابل توطئه‌هایی که علیه انقلاب نوپا شکل گرفت ایستاد و در درگیری‌های کردستان که سناریوهایی برای سرنگونی انقلاب بودند، جانفشانی کرد.

وی با اشاره به اینکه شهید چمران بیش از اینکه یک فرمانده و مبارز باشد یک عارف بود، تصریح کرد: شهید چمران یک روشنفکر انقلابی و مرد همیشگی میدان بود و به عنوان سرباز ولایت و انقلاب در خط مقدم جانفشانی کرد.

مشاور عالی فرمانده کل سپاه با بیان اینکه در جنگ تحمیلی سپاه، ارتش، نیروهای مردمی و ستاد جنگ های نامنظم شهید چمران توانستند جلوی پیشروی دشمن را بگیرند، اظهار کرد: رژیم بعث در روزهای نخست جنگ ۱۸ شهر و بخش های مهم ایران را به اشغال درآورد اما شهید چمران و دیگر نیروهای مسلح و مردمی مانع از پیشروی دشمن شدند. شهید چمران در لبیک به فرمان امام راحل نیروی مردمی را برای دفاع از کشور در مقابل تجاوز رژیم بعث بسیج کرد و در واقع قبل از تصمیمات ستادی، بسیج مردمی برای حضور در جبهه با مدل دکتر چمران سازماندهی و تشکیل شد و مردم را با اتوبوس از مقابل مسجد لرزاده تهران راهی جبهه کرد.

وی با بیان اینکه شهید چمران ابداع کننده حرکت‌های بزرگ در ایران و منطقه در قالب هسته‌ها و محورهای مقاومت  بود، گفت: کانون‌های گسترده‌ای که دکتر چمران تشکیل داد تبدیل به جبهه مقاومت شد. او مرد عمل، استراتژیست و برنامه ریز بود و در تمام ابعاد پیشتازی کرد.

سردار دقیقی گفت: وقتی ریگان رییس جمهور آمریکا شد تصمیم گرفت به ایران حمله نظامی کند اما مشاوران او در برخی کشورها به ریگان گفتند اگر به ایران حمله نظامی کند، خانه هر ایرانی تبدیل به یک کانون ضد آمریکایی‌ها خواهد شد بنابراین ناگزیر به اعمال توطئه هایی نظیر تحریم اقتصادی، انزوای سیاسی ایران در کنار ترویج آسیب‌های اجتماعی از طریق موادمخدر و مسائل اخلاقی از طریق ابزار رسانه شد. اما ریگان نفهمید که رهبری ایران و مردم اجازه نخواهند داد این توطئه‌ها علیه ملت و جوانان عملی شود. امروز می بینیم که جوانان ایرانی خواب را از چشمان آمریکا می‌ربایند.

وی گفت: ۱۴۰۰ سال بود که شیعه کشی رسم همه کشورهای مرتجع اسلامی بود و کشتار شیعیان رایج بود که نمونه آن شهادت چهارده معصوم علیه السلام است و برای اولین بار وهابیتی که مزدور آمریکا و اسرائیل هستند، از شیعه شکست نظامی خورد که سابقه نداشت و این شکست توسط سردار شهید سلیمانی با هدایت داهیانه رهبری معظم انقلاب به عنوان شاگرد امام راحل رقم خورد.

وی بیان کرد: بعد از این ۱۴۰۰ سال این پیروزی نظامی باید تبدیل به پیروزی سیاسی، فرهنگی، ایدئولوژی و اقتصادی در مقابل وهابیت مزدور آمریکایی شود و امروز ثمرات این پیروزی در منطقه بوضوح دیده می‌شود. حرکت اربعین به عنوان تجمع افزون بر ۲۰ میلیونی جهان تشیع یکی از دستاوردهای فرهنگی پیروزی نظامی شیعه بر وهابیت است.

سردار دقیقی با تاکید بر اینکه اگر داعش در عراق مستقر بود، حرکت اربعین بوجود نمی آمد، گفت: روی آوری کشورهای عربی به سمت محور مقاومت، انعقاد قراردادهای بزرگی اقتصادی و راه دادن ایران به مجموعه‌های بزرگ اقتصادی از جمله دستاوردهای این پیروزی نظامی است.

وی گفت: مدل ما هدایت اجباری مردم به سمت اسلام و ارزش های دینی نیست بلکه مدل ما پیروزی بر سران فتنه است تا اسلام بتواند قله های متعددی را به استناد آموزه‌های دینی فتح کند و مردم گروه گروه به اسلام روی آورند.

مشاور عالی فرمانده کل سپاه در ادامه گفت: دشمن با ترور شهید سلیمانی درصدد هدف قرار دادن نقاط حساس ایران بود تا امنیت ایران را از بین ببرد و نابود کند اما رهبر شجاع ایران دستور داد عین الاسد را هدف قرار دهند و این معنای فقه شیعه و ولایت فقیه است که با اقتدار امنیت را به ملت هدیه می‌دهد.

وی با بیان اینکه دشمن شناسی باید محور اتحاد و انسجام ملی باشد، تصریح کرد: ملت ایران با هر جناح و طیف سیاسی دشمن واحد دارند و این فرمایش شهدایی نظیر سلیمانی ها و چمران هاست که دل به اعتلای کشور و نظام اسلامی بسته اند. ملت ایران همچنان درگیر مبارزه با جبهه باطل هستند البته گزینه نظامی بر روی میز دشمن نیست چرا که ایران قوی است و از قدرت بازدارندگی بالایی به پشتوانه ملت به عنوان محور مقاومت برخوردار است و دشمن درصدد ایجاد شکاف و جدایی بین ملت و نظام است اما دشمن بداند مردم همچنان پای این انقلاب ایستاده اند و هر توطئه ای حتی جنگ شناختی و ترکیبی با توسل به ابزار رسانه را خنثی خواهند کرد که نمونه این ایستادگی حضور حماسی ملت در بزنگاه های انقلاب نظیر راهپیمایی هاست.

به گزارش ایسنا، فرمانده سپاه ناحیه ساوه نیز گفت: برگزاری یادواره شهدا گامی در جهت ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و موجب زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهدای والامقام به عنوان قهرمانان دوران سراسر افتخار جنگ تحمیلی است.

سرهنگ پاسدار علیرضا مهدی خواستار تبیین ارزش‌های دوران دفاع مقدس و سیره شهدا برای نسل جوان شد و افزود: ترویج ارزش های بجامانده از دوران دفاع مقدس موجب ارتقاء بینش و بصیرت ملت به ویژه نسل جوان شده و انقلاب را در برابر توطئه‌های دشمنان بیمه می‌کند.

وی با گرامیداشت یاد و خاطره شهید چمران به عنوان افتخار شهرستان ساوه اظهار کرد: ملت ما اسطوره های زیادی نظیر چمران ها را در دامن انقلاب تربیت و به جهانیان تقدیم کرده است و با وجود گذشت سالها از شهادت این بزرگمردان همچنان تفکر و مکتب آنان در جامعه زنده است و برای همگان الگوی بی بدیل و درس زندگی به شمار می‌رود.

مراسم چهل و دومین سالگرد شهادت شهید چمران و یادواره شهدای والامقام بخش نوبران با حضور پرشور مردم و مسئولان در مسجد جامع روستای چمران از توابع شهر غرق آباد بخش نوبران ساوه برگزار شد. مداحی و پخش کلیپ با موضوع دفاع مقدس از دیگر برنامه های این مراسم بود.

شهید چمران مبارزی نستوه و روشنفکری مجاهد در تراز انقلاب اسلامی بود

دکتر چمران در جریان جنگ تحمیلی در ۳۱ خرداد ۱۳۶۰ هنگام سرکشی به یکی از مناطق جنگی در دهلاویه، مورد اصابت ترکش خمپاره قرار گرفت و به درجه رفیع شهادت نایل آمد.

روستای چمران زادگاه پدری سردار شهید دکتر چمران، از توابع شهر غرق آباد بخش نوبران شهرستان ساوه است.

انتهای پیام

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا