کاهش محسوس قیمت انواع دنا ظرف یکماه


با آرام شدن نرخ ارز در بازاهای داخلی طی یک ماه و نیم اخیر، قیمت خودرو در بازار نیز که تحت تاثیر همین نرخ ارز بالا و پایین می‌شود، روند کاهشی داشته است؛ اما این کاهش قیمت طی یکماه اخیر (در خرداد ماه) برای انواع دناها محسوس‌تر بوده است.

به گزارش ایسنا، از زمانی‌که بازار ارز (بیش از یکماه و نیم) حال و هوای ثبات به خود گرفته و نوسان‌ها در آن از نوع کاهشی است و نرخ ارز در بازار با کاهش همراه شده، بازار خودرو هم که ماه‌هاست رونقی به خود ندیده و مشتری کمتر برای معامله به ست و سوی آن می‌رود، آرام‌تر شده است.

دیگر خبری از هیجانات کاذب در بازار خودرو نیست و سوداگری دلالان رنگ باخته است. طی دو ماهه اخیر، علاوه بر کاهش نرخ ارز، عوامل دیگری همچون تاکید بر ادامه روند واردات، افزایش تولید داخل و… تاثیرگذار بوده است؛ بگونه‌ای که نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس نیز علت کاهش قیمت خودرو را افزایش تولید داخل در سال ۱۴۰۱ و از سوی دیگر ایجاد امید در بازار برای واردات خودرو دانسته و معتقد است که چنانچه این دو مولفه همچنان پابرجا بماند و محقق شود، روند کاهشی قیمت‌ها ادامه‌دار خواهد شد.

در حقیقت می‌توان گفت، رونق تولید در صنعت خودرو، بازشدن درهای کشور برای واردات پس از پنج سال وقفه و جایگیزین شدن فرآیند نوبت‌دهی به جای قرعه‌کشی، همگی از جمله اقداماتی بود که ثمره داده و بازار خودرو را آرام کرده است.

همانطور که اشاره شد، قیمت‌ها در بازار خودرو بیش از یکماه است که روندی کاهشی داشته و خودروها در بازار ارزان‌تر می‌شوند؛ بگونه‌ای که براساس بررسی‌های صورت گرفته، طی دو هفته ابتدایی خرداد ماه در محصولات ایران‌خودرو کاهش ۲۳ تا ۱۱۵ میلیون تومانی قیمت‌ها و در محصولات سایپا افت ۹ تا ۵۰ میلیون تومانی بهای خودروها دیده شد.  

اما نکته قابل توجه این است که کاهش قیمت‌ها در یکماهه اخیر برای انواع محصولات خانواده دنا محسوس‌تر بوده و کاهش قابل توجهی در قیمت این محصولات در پایان خرداد ماه نسبت به ابتدای ماه دیده می‌شود.

بطور مثال دنا معولی که در ابتدای خرداد ماه تا ۶۶۵ میلیون تومان هم پیش رفت در آخرین روز از خرداد ماه ۵۹۰ میلیون تومان قیمت داشت که نشان از ۶۰ میلیون تومان کاهش قیمت ظرف یکماه دارد.

دناپلاس دنده‌ای (پنج دنده) حدوداً ۷۵ میلیون تومان و مدل شش دنده آن بیش از ۲۰ میلیون تومان کاهش قیمت را تجربه کرده است. دناپلاس پنج دنده ابتدای خرداد ماه در محدوده ۷۵۵ میلیون تومان و شش دنده آن ۸۰۰  میلیون تومان قرار  داشتند اما در پایان ماه به ۶۸۰ میلیون تومان (پنج دنده) و زیر ۷۶۵ میلیون تومان (شش دنده) هم رسیدند.  

دناپلاس اتوماتیک توربو نیز که در ابتدای خرداد ماه، ۹۱۰ میلیون تومان را هم دید، در آخرین روز خرداد ماه حدود ۸۵۳ میلیون تومان قیمت داشت و ۵۷ میلیون تومان ارزان تر شده است.  

این بررسی قیمت دناها از این جهت مورد توجه قرار گرفت که گروه صنعتی ایران‌خودرو پس از آن افزایش قیمت لحاظ کرده برای مشتریان برخلاف آنچه که شورای رقابت مصوب کرده بود، قیمت‌ها را درب کارخانه کاهش داد و برای مشتریان خود فاکتور جدید صادر کرد؛ به این موضوع در گزارش بعدی این خبرگزاری به تفصیل پرداخته خواهد شد.

انتهای پیام 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا