رویداد تئاتر «صاحبدلان» در قزوین به کار خود پایان داد

ایسنا/قزوین مراسم اختتامیه دوازدهمین دوره سراسری و اولین رویداد بین‌المللی تئاتر صاحبدلان با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، شامگاه پنجشنبه یکم تیر با تقدیر از برگزیدگان و تجلیل از هنرمندان، در شهر قزوین برگزار شد.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی، دوازدهمین دوره سراسری و اولین رویداد بین‌المللی تئاتر صاحبدلان، شب گذشته پنجشنبه یکم تیر با حضور محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمود سالاری، معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، کاظم نظری، مدیرکل هنرهای نمایشی و با معرفی برگزیدگان در سالن اجتماعات مرکزی دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) قزوین به کار خود پایان داد.

محمدحسین فائزی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین در سخنانی گفت: رویداد بین‌المللی تئاتر صاحبدلان منور به نام شریعت مقدس اسلام با محتوا و مضمونی برپایه دین و شریعت است که این موضوع، اسباب مباهات ماست.

وی در ادامه ضمن ابراز خشنودی از میزبانی تئاتر صاحبدلان و تشکر از تمامی همکاران و دست‌اندرکاران برگزاری این رویداد هنری ادامه داد: ما در طی ۵ روز میزبان حدود ۵۰ مهمان خارجی از ۴ گروه نمایشی بودیم. در این مدت حدود ۴۲ برنامه نمایشی، آموزشی و اجرایی برگزار شد و مردم حال و هوای نمایش را از نزدیک حس کردند.

تولید بیش از هزار اثر در ۱۲ دوره تئاتر صاحبدلان

محمود فرهنگ، دبیر تئاتر صاحبدلان، دیگر سخنران مراسم اختتامیه بود که ضمن ارائه آمار و ارقامی از آثار اجرا شده در طول یک سال برگزاری این رویداد هنری گفت: از سال ۱۳۸۹ و زمان آغاز به کار تئاتر صاحبدلان، تاکنون این رویداد بزرگ تئاتری شاهد تولید ۸۰۰ نمایش صحنه‌ای، ۲۵۰ نمایش خیابانی، ۱۰۰ اثر در قالب نمایشنامه‌خوانی و ده‌ها اثر ارزنده دیگر بوده است.

وی اظهار کرد: حدود ۶۰ اثر از کشورهای مسلمان به دبیرخانه تئاتر صاحبدلان رسید که درنهایت با حضور چهار گروه نمایشی از عراق و عمان، بخش بین‌المللی این رویداد به کار خود پایان داد.

دبیر رویداد بین‌المللی تئاتر صاحبدلان تصریح کرد: با توجه به زیرساخت‌های استان قزوین یک کار نشدنی در این استان اتفاق افتاد.

فرهنگ در پایان سخنانش گفت: استان قزوین نیازمند تئاتر شهر است و امیدوارم که با همت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، به زودی شاهد ساخت این مجموعه که
زمینی هم برای آن در نظر گرفته شده است، باشیم.

تجلیل از جلیل فرجاد

تقدیر از خانواده شهیدان امیرحسین علیخانی و حجت‌الله اسدی از دیگر برنامه‌هایی بود که در مراسم اختتامیه رویداد بین‌المللی تئاتر صاحبدلان با حضور وزیرفرهنگ و ارشاد اسلامی و معاون امور هنری این وزارتخانه انجام شد.

در ادامه کاظم نظری مدیرکل هنرهای نمایشی کشور و محمود فرهنگ، دبیر رویداد تئاتر صاحبدلان، از جلیل فرجاد، هنرمند پیشکسوت سینما، تئاتر و تلویزیون به پاس سال‌ها تلاش در این عرصه تجلیل کردند.

رویداد تئاتر «صاحبدلان» در قزوین به کار خود پایان داد

محمد بخشی‌نیا آقازانی، پیشکسوت عرصه هنرهای نمایشی و تعزیه‌خوان دیگر هنرمندی بود که در این مراسم با حضور محمدمهدی اعلایی، استاندار قزوین و محمدحسین فائزی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی قزوین، مورد تقدیر قرار گرفت.

تقدیر از هنرمندان خارجی

همچنین از گروه‌های نمایشی «فقط یک پرتره» به کارگردانی عدی شفری از عمان، «نیمه‌ها» کارِ معتمد یافعی از عمان، «جعبه سیاه» به کارگردانی ماجد دراندیش از عراق و «شهدا وارد بهشت نمی‌شوند» به کارگردانی سجاد جوزری از عراق  تقدیر شد.  

در ادامه از عبدالکریم عبود، مدرس تئاتر و مدیر دانشکده هنرهای دراماتیک بصره و همچنین مسلم قاسمی مدرس و هنرمند پیشکسوت تئاتر ایران به عنوان مدرسان کارگاه‌های آموزشی این رویداد هنری تجلیل به عمل آمد.

معرفی برگزیدگان

در بخشی دیگر از این مراسم، چندین گروه و هنرمند ایرانی به عنوان برگزیده رویداد تئاتر صاحبدلان، به شرح زیر معرفی شدند:

نمایشنامه‌نویسی

بابک والی، روزبه حسینی و علی میرزاعمادی، به ترتیب رتبه‌های اول تا سوم بخش نمایشنامه‌نویسی را به دست آوردند.

در این بخش از ندا ثابتی، کیانوش احمدی، محمدرضا شاه‌کرمی و محسن رحمانی تقدیر شد.

کارگردانی

در بخش کارگردانی، شهاب راحله (به پاس ده سال تلاش در رویداد صاحبدلان)، مصطفی بوعذار (کارگردان اجرای نمایش‌های خیابانی در ایام اربعین در استان‌های کشور)، محسن متین‌وفا (کارگردان نمایش‌های صحنه‌ای) و سعید ذبیحی (کارگردان نمایش خیابانی) مورد تقدیر قرار گرفتند.

بازیگری صحنه‌ای

در این بخش از محمدصادق علاقه‌بندان و سارا یزدانی تقدیر شد.

نمایش خیابانی

مرتضی وکیلیان و پروین ملک‌اعلایی به عنوان بازیگران مرد و زن برگزیده در نمایش‌های خیابانی معرفی شدند.

مریم عبدی دیگر هنرمندی بود که برای ارائه طرح و ایده نمایش خیابانی مورد تقدیر قرار گرفت.

رویداد تئاتر «صاحبدلان» در قزوین به کار خود پایان داد

رادیو تئاتر

در بخش رادیو تئاتر، قدیر تیزرو (کارگردان)، محمدرضا قبادی‌فر (افکتور) و سید معین بوی افراز (تهیه کننده)، تقدیر شدند.

نقالی و تعزیه

حسن بصیری، ابوالفضل ورمزیار و اسماعیل مجللی در این بخش مورد تقدیر قرار گرفتند.

بخش جنبی

همچنین، سعید چگینی، فاطمه علمشاهی، محمد عباسی، رضا داداشی، امیر قاسمی، طناز رشوندی‌نژاد و محمد رفیع شیخی، هنرمندانی بودند که در بخش جنبی اولین رویداد بین‌المللی تئاتر صاحبدلان حضور داشتند و در آیین اختتامیه از آن‌ها تجلیل شد.

اولین رویداد بین‌المللی تئاتر صاحبدلان به دبیری محمود فرهنگ از ۲۸ خرداد تا یکم تیر در استان قزوین برگزار شد.

انتهای پیام

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا