یک راه ساده برای کاهش خطر حمله قلبی


آفتاب‌‌نیوز :

فشار خون یکی از مشکلات جدی و تهدید کننده سلامت محسوب می‌شود. به طور معمول افراد دارای فشار خون باید به طور دائم از دارو‌های ویژه‌ای استفاده کنند. در این میان، اما روش‌های مبتنی بر تمرین تنفسی می‌تواند به کنترل فشار خون در کنار درمان دارویی کمک شایانی کند.

گفتنی است در دهه ۸۰ میلادی تمرین تقویت عضلات دمی موسوم به IMST برای بهبود عضلات تنفسی در افراد مبتلا به بیماری‌های ریوی مانند برونشیت، آسم و آمفیزم ایجاد شد. این تمرین شامل تنفس عمیق از طریق یک دستگاه دستی است و با افزایش ظرفیت ریه عملکرد تنفس فرد را بهبود بخشیده و شرایط ریه را بهتر می‌کند.

این موضوع دستمایه گروهی از پژوهشگران شد تا راهکاری برای بهبود فشار خون به کمک تمرین تنفسی پیدا کنند.

دکتر دانیل کریگهد، سرپرست این تیم مطالعاتی در مورد موضوع فوق، گفت: IMST اساساً تمرین قدرتی برای عضلاتی است که با آن‌ها تنفس می‌کنید. این کاری است که می‌توانید در خانه یا محل کار خود بدون نیاز به تعویض لباس انجام دهید و به نظر می‌رسد که برای کاهش فشار خون و احتمالاً افزایش عملکرد شناختی و فیزیکی بسیار مفید است.

تحقیقات سال ۲۰۱۶، نشان داد که ۳۰ استنشاق در روز با مقاومت بیشتر به بیماران مبتلا به آپنه انسدادی خواب کمک می‌کند. این عارضه در میان افرادی که عضلات تنفسی ضعیفی دارند، رخ می‌دهد. در این شرایط ماهیچه‌های گلو شل شده و راه هوایی را در طول خواب مسدود می‌کنند. خروپف و تنگی نفس از علائم قابل توجه آپنه انسدادی خواب هستند.

شرکت کنندگان در این مطالعه، پس از یک دوره شش هفته ای، علاوه بر داشتن خواب آرام تر، یک عارضه جانبی غیرمنتظره از درمان را نیز تجربه کردند.

پژوهشگران دریافتند پس از تمرین تنفسی، فشار خون سیستولیک آزمودنی‌ها به ۱۲ میلی متر جیوه کاهش می‌یابد که بالاتر از بسیاری از دارو‌ها و دو برابر بیشتر از تأثیر ورزش هوازی است.

در واقع اگر میزان طبیعی بالای فشار خون سیستولیک ۱۳۰ میلی متر جیوه باشد، بدان معناست که ۳۰ بار استنشاق در روز این میزان را به ۱۱۸ میلی متر جیوه کاهش می‌دهد.

شکی نیست که ۳۰ دقیقه تمرینات هوازی روزانه می‌تواند فشار خون را کاهش دهد، اما تنها ۵ درصد از بزرگسالان به این توصیه عمل می‌کنند و به این میزان ورزش می‌کنند.

از سوی دیگر ۶۵ درصد افراد میانسال از فشار خون بالا رنج می‌برند. نتایج اولیه کارآزمایی بالینی اخیر تأیید کرد که گروه IMST در برخی از تست‌های حافظه و شناختی و همچنین بهبود در عملکرد شریان بزرگ و کاهش فشار خون بهتر عمل کردند.

در خاتمه گفتنی است شرح کامل این مطالعه در کنفرانس زیست شناسی تجربی در اورلاندو ارائه شده و چکیده آن در مجله تخصصی FASB منتشر شد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا