تایید اولین مرگ در جهان بر اثر ویروس منتقله از کنه


مقامات بهداشتی ژاپن تایید کردند: یک زن ژاپنی اولین فردی در جهان بوده که بر اثر ویروس ناشی از گزش کنه جان خود را از دست داده است.

به گزارش ایسنا به نقل از ان اچ کی، وزارت بهداشت ژاپن می گوید این زن حدودا ۷۰ ساله که سال گذشته درگذشت، اولین مورد بیماری عفونی ناشی از «ویروس Oz» در این کشور و همچنین اولین مورد مرگ در جهان بر اثر این ویروس بوده است.

به گفته موسسه ملی بیماری‌های عفونی در توکیو، هیچ واکسنی علیه این ویروس موسوم به «ویروس Oz» وجود ندارد. این موسسه گفته است که آلوده شدن به این ویروس لزوما کشنده نیست اما باید مطالعات بیشتری در مورد علائم و خطرات آن انجام شود.

این ویروس اولین بار در سال ۲۰۱۸ در ژاپن مشاهده شد و بنابر اعلام مقامات، در حالی که احتمالا مواردی از ابتلای انسانی و حیوانی این ویروس وجود داشته بوده اما پیش‌تر هیچ موردی مبنی از مرگ افراد به تایید نرسیده بود.

مقامات ژاپنی روز گذشته (جمعه) اعلام کردند که یک زن حدودا ۷۲ ساله در استان «ایباراکی» در شمال شرق توکیو پس از ابتلا به «ویروس Oz» جان خود را از دست داد و این اولین مورد مرگ در جهان بر اثر عفونت منتقل شده از یک حشره کنه است.

به گفته مقامات بهداشتی محلی، این زن که سابقه سفر به خارج از ژاپن را نداشته است در تابستان سال گذشته میلادی (۲۰۲۲) پس از بروز علائمی از جمله تب و خستگی به یک مرکز پزشکی مراجعه می‌کند. بر این اساس، پزشکان بیماری او را ذات‌الریه تشخیص می‌دهند و برای این زن آنتی بیوتیک تجویز می‌کنند ولی پس از وخامت حالش به بیمارستان منتقل شد تا اینکه یک کنه در بالای ران راست متورم شده او مشاهده می‌شود.

او ۲۶ روز پس از بستری شدن در بیمارستان بر اثر التهاب عضلات قلب (میوکاردیوم) درگذشت.

این ویروس برای اولین بار در سال ۲۰۱۸ در کنه Amblyomma testudinarium در یکی از استان‌های غربی ژاپن یافت شد. تصور می‌شود ویروس Oz از طریق نیش کنه منتقل می‌شود و این گونه در اکثر مناطق ژاپن وجود دارد.

به گفته منابع ژاپنی، پادتن ویروس Oz در حیوانات وحشی مانند گراز وحشی و گوزن در استان‌های «چیبا»، «گیفو»، «می»، «واکایاما»، «یاماگوچی» و «اویتا» شناسایی شده است. به گفته مقامات بهداشتی، آزمایش خون ۲۴ شکارچی در استان یاماگوچی نشان داد که در بدن دو نفر از آن‌ها آنتی بادی این ویروس یافت شده است که دال بر این است که ممکن است در گذشته آلوده شده باشند.

یک مقام مسوول در وزارت بهداشت، کار و رفاه ژاپن گفت: هنگام ورود به مناطق پوشیده از علف تا حد امکان ضروری است تا پوست خود را از گزش کنه‌ها محافظت کنید.

انتهای پیام

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا