رقابت ایرانی‌ها با اروپایی‌ها برای سفر به ترکیه


وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه اعلام کرد در ۵ ماه نخست سال ۲۰۲۳ در مجموع بیش از ۱۴ میلیون نفر به این کشور سفر کرده‌اند و این میان، ایرانیان پنجمین گروه بزرگ گردشگران ورودی به این کشور هستند.

به گزارش ایسنا به نقل از حریت دیلی، شمار گردشگران خارجی در ترکیه در بازه زمانی ژانویه تا می سال جاری میلادی حدود ۲۴ درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته و به بیش از ۱۴ میلیون نفر رسیده است.

با احتساب شهروندان ترک مقیم خارج از کشور، تعداد گردشگرانی که از ترکیه بازدید کردند به ۱۵.۶ میلیون نفر می‌رسد و بر اساس آمار و ارقامی که از سوی وزارت گردشگری و فرهنگ ترکیه در ۲۳ ژوئن منتشر شده، روس‌ها بزرگترین گروه گردشگران خارجی بازدیدکننده از این کشور را تشکیل می‌دهند.

در پنج‌ماهه نخست سال ۲۰۲۳، نزدیک به ۱.۸ میلیون روس در ترکیه تعطیلات خود را سپری کردند که این رقم در مدت مشابه سال گذشته ۸۵۴ هزار نفر بود.

همچنین در این بازه زمانی حدود ۱.۶ میلیون گردشگر آلمانی از ترکیه دیدن کردند که ۱۱.۳ درصد از کل گردشگران خارجی این کشور را تشکیل می‌دهند و پس از آن بلغارها با ۱.۰۶ میلیون یا ۷.۵ درصد قرار دارند. در ژانویه تا می سال گذشته، ۱.۳ میلیون آلمانی تعطیلات خود را در ترکیه سپری کردند. بلغارها بیشتر با هدف خرید به استان‌های مرزی ترکیه سفر می‌کنند.

ورود گردشگران از بریتانیا از ۸۱۰ هزار نفر در پنج ماه نخست سال گذشته به بیش از یک میلیون نفر در سال جاری افزایش یافته است.

ایرانی‌ها نیز با ۷۹ هزار نفر در فهرست بازدیدکنندگان خارجی، جایگاه پنجم را به خود اختصاص دادند.

بیشتر بخوانید:

سفر در ترکیه گران شد!

نفت ایران از گردشگری ترکیه عقب می‌افتد؟

هر شب ماندن در ترکیه چقدر آب می‌خورد؟

داده‌ها همچنین نشان می‌دهد که تعداد گردشگران اوکراینی در دوره ژانویه تا می تقریباً ۴۳ درصد نسبت به سال قبل کاهش یافته و به حدود ۲۵۱ هزار نفر رسیده است.

استانبول مقصد مورد علاقه مسافران خارجی بوده و در پنج ماه نخست سال ۲۰۲۳، این شهر بزرگ پذیرای ۶.۳ میلیون خارجی بوده است. آنتالیا، در سواحل مدیترانه، پذیرای ۳.۱۴ میلیون گردشگر خارجی بود. در همین مدت، استان ادرنه در شمال غربی نیز از ۱.۵ میلیون بازدیدکننده میزبانی کرده است.

تنها در ماه می، تعداد گردشگران خارجی با ۱۶ درصد افزایش به صورت سالانه به ۴.۵ میلیون نفر رسید. با این حال، بر اساس داده‌ها، سرعت رشد سالانه بازدیدهای گردشگران خارجی از ۲۹ درصد در آوریل کاهش یافته است.

در همین حال، «مهمت نوری ارسوی»، وزیر فرهنگ و گردشگری ترکیه گفت: «با وجود زلزله‌های فوریه و انتخاباتی که در ماه می برگزار شد، اهداف برای استقبال از ۶۰ میلیون بازدیدکننده و ایجاد درآمد ۵۶ میلیارد دلاری گردشگری برای سال ۲۰۲۳ تغییر نخواهد کرد.

او با بیان این‌که ترکیه تا سال ۲۰۲۸ قصد جذب ۹۰ میلیون گردشگر و درآمد ۱۰۰ میلیارد دلاری از گردشگری را دارد، یادآور شد: «در سال ۲۰۲۲، تعداد گردشگران ورودی به ۵۱.۴ میلیون نفر و درآمد گردشگری به ۴۶.۳ میلیارد دلار رسید.»

گردشگری حدود ۱۰ درصد به تولید ناخالص داخلی ترکیه (GDP) کمک می‌کند. در سال ۲۰۲۲ حدود ۱.۷ میلیون نفر در خدمات اقامتی و غذایی کار می‌کردند که حدود ۵ درصد از کل اشتغال ترکیه را شامل می‌شود.

انتهای پیام

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا