هنگام بلند شدن چرا دچار سرگیجه می‌شوم؟


آفتاب‌‌نیوز :

برای هر کسی اتفاق افتاده و مرتباً اتفاق می‌افتد که هنگام بلند شدن از پشت میز یا رختخواب ناگهان احساس سرگیجه کرده و مجبور می‌شوید دست خود را به جایی بگیرید که نیفتید.

در بعضی از موارد نقطه‌های سیاهی را روبروی خود می‌بینید و در نهایت باید خود را محکم گرفته یا به جایی تکیه دهید تا سرگیجه به اتمام برسد و البته این اتفاق نیز در عرض چند ثانیه رخ می‌دهد. کارشناسان برای این حالت ناخوشایند یک اسم خاص انتخاب کرده اند: پایین آمدن فشار خون اولیه هنگام بلند شدن.

اگر شما نیز این حالت را تجربه می‌کنید و البته کارشناسان نیز تایید کرده اند که اکثر افراد به طور روتین به این عارضه دچار می‌شوند، باید بدانید که پایین آمدن فشار خون در هنگام ایستادن کاملاً طبیعی و بی ضرر است و می‌تواند علت سرگیجه باشد.

دکتر ام‌ای اکرم، عضو انجمن همه گیرشناسی در مرکز پزشکی روتردام در دانشگاه اراسموس هلند در این باره می‌گوید:” این نشانه‌ها به این دلیل اتفاق می‌افتند که یک کاهش موقتی در مقدار خون، و در ادامه مقدار اکسیژن، که به سمت مغز می‌رود پیش می‌آید”. برای درک بهتر این موضوع بهتر است بدن و گردش خودن را به یک بطری آب نیمه پر تشبیه کنیم.

وقتی که بطری آب به پهلو افتاده است، آب موجود در آن به طور مساوی در سطح زیرین بطری پخش می‌شود، اما وقتی که بطری را بلند می‌کنیم تمامی آب به ته بطری می‌رود. در هنگام بلند شدن پس از مدت طولانی نشستن یا خوابیدن نیز اتفاق مشابهی رخ می‌دهد.

دکتر اکرام این مسئله چنین توضیح می‌دهد:” نیروی جاذبه بخش زیادی از خون را به سمت پایین بدن و به سمت پا‌های شما می‌کشد که این موضوع باعث می‌شود قلب و شاهرگ‌ها کار بیشتر و سخت تری برای پمپاژ خون به مغز داشته باشند.

دکتر فیلیپ لو، استاد عصب شناسی از کلینیک مایو در روچستر ایالت مین تحقیقات کاملی را در مورد این عارضه و درمان آن انجام داده است. وی در این باره چنین می‌گوید:” قلب یک پمپ است و وقتی شما به طور ناگهانی از سرجایتان بلند می‌شوید مقدرا خونی که به سمت قلب می‌رود کاهش پیدا می‌کند.

این موضع باعث می‌شود که یک افت فشار خون موقتی در بدن رخ دهد و مدت زمان کوتاهی طول می‌کشد تا مکانیزم‌های اصلاحی این مشکل را برطرف نموده و اوضاع به حالت عادی بازگردد”.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا