قانون، مبنای کار ما در حوزه نظارت بر انتخابات است

قانون، مبنای کار ما در حوزه نظارت بر انتخابات است

عضو حقوقدان شورای نگهبان گفت: شهروندان و صاحب‌نظران می‌توانند دیدگاه‌ها و پیشنهاداتشان را ارائه کنند و این شورا گوش شنوایی برای شنیدن نظرات دلسوزان و دغدغه‌مندان در چهارچوب قانون دارد.

به گزارش ایسنا و به نقل از شورای نگهبان،  خیرالله پروین – عضو حقوقدان شورای نگهبان، در یک گفت‌وگوی رادیویی درباره مطرح شدن برخی پیشنهادها به شورای نگهبان برای معرفی زودتر افراد حائز صلاحیت برای انتخابات اظهار کرد: ساز و کارهای شورای نگهبان براساس قانون است.

وی افزود: این شورا هر آنچه را که قانون مقرر کرده باشد، انجام می‌دهد و چیزی خارج از قانون و مقررات دنبال نمی‌کند.
پروین با ذکر مجدد اینکه شورای نگهبان همواره در چارچوب ضوابط، مقررات و صلاحیت‌هایش عمل می‌کند، گفت: موضوع «انتخابات» نیز بدین‌گونه است و شورای نگهبان براساس قانون انتخابات عمل می‌کند.
این عضو حقوقدان شورای نگهبان با اشاره به مصوبه «اصلاح قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی» که چندی پیش در مجلس به تصویب رسید و به شورای نگهبان ارسال شد، اظهار داشت: شورای نگهبان این مصوبه را بر اساس موازین شرع و اصول قانون اساسی مورد بررسی قرار داده تا مغایرتی نداشته باشد و نظرات خود را به مجلس ارسال کرده تا اقدام قانونی توسط مجلس محترم برای اصلاح آن صورت پذیرد.
وی با بیان اینکه هر مصوبه‌ای باید با سیاست‌های کلی نیز هم تطبیق داده شود، عنوان کرد: از این رو این مصوبه به مجمع تشخیص مصلحت نظام و هیات عالی نظارت بر حُسن اجرای سیاست‌های کلی نظام نیز ارسال شد.
این عضو هیات علمی دانشگاه تهران افزود: این مصوبه می‌بایست با سیاست‌های کلی قانون‌گذاری و سیاست‌های کلی انتخابات ابلاغی رهبر معظم انقلاب در سال ۱۳۹۵، تطبیق داده شود و چنانچه ایراداتی از سوی این هیات اعلام شود به مجلس شورای اسلامی منعکس می‌شود و اکنون پس از انجام اصلاحات توسط مجلس منتظر اعلام نظر این هیات هستند.
پروین خاطرنشان کرد: اگر این مصوبه در موعد مقرر به قانون تبدیل شود، مبنای عمل و اجرا قرار می‌گیرد و شورای نگهبان نیز نظارت بر انتخابات را براساس قانون جدید انتخابات مجلس شورای اسلامی انجام خواهد داد.
انتهای پیام

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا