صادرات غیر نفتی در بهار امسال ۲۴ درصد بیشتر شد


بر اساس آمار گمرک، تجارت خارجی ایران در بهار امسال، صادرات غیر نفتی به ۱۲.۵ میلیارد دلار رسید که در قیاس با بهار سال گذشته رشد ۲۴.۴۲ درصدی را از نظر وزنی داشته است.

به گزارش ایسنا، در بهار امسال ۳۵.۵ میلیون تن کالا به ارزش ۱۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار به استثنای نفت خام، نفت کوره، نفت سفید و تجارت چمدانی از کشور صادر  و ۸ میلیون و ۶۰۰ هزارتن کالا به ارزش ۱۴ میلیارد دلار سهم واردات کشور بود.

در این مدت صادرات غیر نفتی کشورمان به لحاظ وزنی نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۴.۴۲ درصد افزایش و از حیث ارزش ۸.۸۴ درصد کاهش داشت و واردات کشورمان به لحاظ وزن و ارزش به ترتیب یک درصد و ۵.۷۹ درصد افزایش یافته است.

لازم به ذکر است به دلیل کاهش قیمت های جهانی برخی از کالاهای صادراتی از جمله محصولات پتروشیمی که از نظر وزنی ۱۶ درصد افزایش اما از نظر ارزش ۱۸ درصد کاهش داشته است،  میزان کلی صادرات غیر نفتی کشورمان با چنین تغییرات وزنی و ارزشی مواجه شده است.

این گزارش حاکی است در بهار امسال ذرت، دانه سویا، روغن دانه آفتابگردان، برنج، گندم و جو عمده تمرین اقلام اساسی وارداتی به کشورمان بوده اند که در مجموع از نظر وزنی ۵۶.۱۵ درصد و از نظر ارزشی ۱۹.۷۹ درصد از کل واردات کشور را به خود اختصاص داده اند .

بنابراین گزارش چین، عراق، ترکیه، امارات متحده عربی و هند ۵ کشور اول مقصد کالاهای صادراتی بوده است که به ترتیب ۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار، ۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار، یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار، یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار و ۴۸۹ میلیون دلار به این ۵ کشور صادر شد.

همچنین ۵ کشور اول مبدا کالاهای وارداتی در ۳ ماهه اول امسال به ترتیب شامل امارات متحده عربی به ارزش ۴ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار، چین ۴ میلیارد دلار، ترکیه یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار، آلمان ۵۴۸ میلیون دلار و هند ۵۰۱ میلیون دلار بوده است.

همچنین در این مدت ۳ میلیون و ۵۰۰ هزارتن کالا از مسیر ایران ترانزیت شد که نسبت مدت مشابه سال قبل ۷/۸۶ درصد کاهش داشته است.

انتهای پیام

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا