چگونگی حفاظت از سلامت پوست در فصل تابستان


آفتاب‌‌نیوز :

حمیده هریزچی قدیم اظهار کرد: در فصل گرما برای مراقبت از سلامت پوست باید استحمام به صورت روزانه انجام شود و رعایت بهداشت نیز از اهمیت والایی برخوردار است. 

وی افزود: استفاده از مرطوب کننده‌ها در سلامت پوست تاثیر بسزایی دارد، پوست در صورت خشکی، مستعد ابتلا به بیماری می‌شود و مرطوب نگه‌داشتن پوست می‌تواند احتمال ابتلا به بیماری‌های پوستی را کاهش دهد. 

وی در رابطه با استفاده از کرم‌های ضد آفتاب عنوان کرد: استفاده از کرم ضدآفتاب در فصل گرما الزامی بوده و افراد باید بین ساعات، ۱۰ صبح تا ۱۶ بعدازظهر کرم ضد آفتاب را روی پوست خود داشته باشند و توصیه می‌شود تمدید این کرم روی پوست هر دو ساعت یک‌بار اتفاق بیافتد. 

هریزچی در خصوص تفاوت کیفیت کرم‌های ضدآفتاب داخلی و خارجی نیز گفت: با توجه به آزمایش‌های انجام شده، از لحاظ کیفی فرق چندانی میان ضدآفتاب‌های داخلی و خارجی وجود ندارد. 

مدیر گروه پوست دانشگاه علوم پزشکی تبریز عنوان کرد: ضدآفتاب‌ های بالای ۳۰ SPF برای استفاده بزرگسالان در نظر گرفته شده است و ضد آفتاب‌های مردان نسبت به زنان سبک‌تر طراحی شده‌، مواد حساسیت‌زا در ضدآفتاب کودکان کمتر استفاده می‌شود و برخی از بزرگسالان با پوست‌های حساس نیز می‌توانند از این نوع ضد آفتاب‌ها استفاده کنند. 

این متخصص پوست و مو مطرح کرد: استفاده از کلاه “کپ” در هنگام قرارگیری افراد در معرض نور خورشید و دستکش در مواقع رانندگی‌ طولانی مدت می‌تواند تا حدود زیادی احتمال ابتلای افراد به بیماری‌های پوستی را کاهش دهد. 

وی ادامه داد: در صورت اینکه افراد با رعایت موارد ذکر شد بازم هم دچار مشکلات پوستی در فصل تابستان شدند باید حتما توسط پزشک متخصص پوست معاینه شوند. 

هریزچی در خصوص سوختگی پوست افراد در اثر قرارگیری در معرض نور خورشید گفت: مشکل این افراد با استفاده از لوسیون‌ بدن، ضدآفتاب و استفاده از لباس‌های آستین بلند بهبود می‌یابد و صورت عدم بهبود توصیه می‌شود به پزشک متخصص پوست مراجعه کنند.

وی با بیان اینکه تاثیر مثبت ورزش بر سلامت پوست انکار ناپذیر است، متذکر شد: با این وجود باید انجام تمرینات ورزشی توسط افراد با رعایت نکات ذکر شده صورت گیرد و لباس‌های ورزشی افراد هر بار پس از انجام ورزش شسته شود. 

وی در رابطه با تاثیر ویتامین‌ها بر سلامت پوست تاکید کرد: تمامی ویتامین‌ها بر سلامت پوست تاثیر گذار هستند و در این میان سبزیجات و میوه‌ها نقش پررنگی را ایفا می‌کنند، حدود ۱۰ دقیقه حضور در معرض نور خورشید جهت جذب ویتامین D در طول روز کافی بوده و تمام ویتامین‌ها به مقدار یکسان برای سلامت پوست نیاز هستند. 

مدیر گروه پوست دانشگاه علوم پزشکی تبریز خاطرنشان کرد: بر خلاف تصور عموم استفاده از لباس‌های آستین کوتاه در فصل تابستان صحیح نیست، چرا که مضرترین اشعه‌ی خورشید (ماوراءبنفش) در بازه‌ی زمانی ساعت ۱۰ صبح الی ۱۶ بعد از ظهر بر زمین می‌تابد و این امر احتمال ابتلا به بیماری های پوستی را در افراد افزایش می‌دهد، از این رو توصیه می‌شود که مردم در فصل تابستان با حداکثر پوشش پوستی از خانه خارج شوند. 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا