موی تای ایتالیا؛ از فستیوال تا مسابقات جهانی/ در سواحل ونیز چه گذشت؟- اخبار رزمی – اخبار ورزشی تسنیم

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، رشته ورزشی موی‌تای در سالیان اخیر همواره درگیر حواشی، اختلاف نظر و سوءتفاهمات زیادی با مسئولان ورزش کشور بوده است. موضوعی که باعث شد سرانجام در بهمن ماه سال 1400 این انجمن به ریاست جواد نصیری اعلام استقلال کند و خبر از تشکیل فدراسیون دهد.  این اتفاق با واکنش مثبت مسئولان ورزش کشورمان همراه نبود و باعث شد در این مدت این انجمن بدون ارتباط با وزارت ورزش و جوانان در رویدادها و مسابقات بین‌المللی حضور پیدا می‌کند.

از سوی دیگر فدراسیون انجمن ورزش‌های رزمی اردیبهشت ماه سال گذشته از انتقال انجمن موی‌تای به این فدراسیون خبر داد و فرید نقدی را نیز به عنوان رئیس انجمن انتخاب کرد. این کار از سوی ایفما به عنوان متولی رشته ورزشی موی‌تای در دنیا پذیرفته نشد و این سازمان با ارسال نامه‌هایی به وزارت ورزش و جوانان و کمیته ملی المپیک ضمن مخالفت با این موضوع، تنها انجمن رسمی موی‌تای در کشورمان به ریاست جواد نصیری را به رسمیت شناخت. با وجود واکنش ایفما، هیچ تلاشی برای حل مشکل و مشخص شدن وضعیت موی‌تای در کشورمان انجام نشد و دو انجمن به صورت موازی به فعالیت در این زمینه مشغول شدند.

اردیبهشت ماه سال جاری مسابقات جهانی این رشته که مورد تأیید ایفما به عنوان متولی این رشته است، در تایلند برگزار و تیم ملی موی‌تای بدون دریافت مجوز شورای برون مرزی به مسابقات اعزام شد و با کسب دو مدال نقره و یک برنز به کار خود پایان داد، اما در روزهای گذشته فدراسیون انجمن ورزش‌های رزمی هم از حضور تیم ملی موی‌تای در مسابقات جهانی WBC در ایتالیا خبر داد. 

مسابقاتی که از 31 خردادماه در ونیز آغاز شد و قرار است امروز به پایان برسد و تیم موی‌تای اعزامی با 14 ورزشکار و با مجوز شورای برون مرزی در ایتالیا حاضر شد. در حالی فدراسیون انجمن ورزش‌های رزمی و فرید نقدی مسئول انجمن موی‌تای این فدراسیون از این رویداد به عنوان مسابقات جهانی نام می‌برند که مسابقات جهانی موی‌تای در اردیبهشت‌ماه برگزار شد. کمیته ملی المپیک ایتالیا رسمی بودن این رقابت‌ها را به دلیل اینکه توسط سازمانی فاقد رسمیت از نظر فدراسیون بین المللی مورد تأیید IOC برگزار شده و در آن ضمانتی به منظور تأمین قوانین IFMA و همچنین حفظ سلامت ورزشکاران وجود ندارد را زیر سؤال برده و تنها با عنوان فستیوال از آن یاد کرده است.

برگزار کننده مسابقات ایتالیا سازمان WBC است که مسابقات حرفه‌ای بوکس و موی‌تای را برگزار می‌کند و طبیعتاً با توجه به عدم برگزاری آماتور این مسابقات مورد فدراسیون بین‌المللی موی‌تای هم نخواهد بود. مواردی که نشان می‌دهد در موی‌تای نیز مثل بسیاری از انجمن‌های رزمی شاخه‌های موازی در حال شکل گرفتن است و نتیجه آن نیز تنها سرگردانی علاقمندان این رشته‌های ورزشی خواهد بود. فارغ از تناقض‌گویی در مورد این مسابقات، در روزهای گذشته برخی ملی‌پوشان اعزامی در صفحات شخصی تصاویری از حضور در سواحل ایتالیا منتشر کردند که به هیچ عنوان با هنجارهای اخلاقی جامعه همخوانی ندارد. 

اینکه چگونه تیمی که با مجوز شورای برون مرزی از کشور خارج شده چنین اقدامی انجام می‌دهد، سؤالی است که مسئولان فدراسیون انجمن ورزش‌های رزمی و وزارت ورزش و جوانان باید به آن پاسخ دهند.

انتهای پیام/

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا