کشفیات چشمگیر مواد مخدر توسط ایران


نماینده دفتر مقابله با موادمخدر و جرم سازمان ملل متحد (UNODC) در تهران گفت که کشفیات مواد مخدر توسط نیروهای ایرانی، چشمگیر و در سطح جهانی بالاترین رکورد را دارد.

به گزارش ایسنا، الکساندر فدولوف در مراسم سالروز جهانی مبارزه با مواد مخدر با اشاره به همکاری‌های بین دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد، اظهار کرد: دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد مشارکت عالی جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با قاچاق مواد مخدر در سطح منطقه‌ای و جهانی را به رسمیت می‌شناسد. کشفیات مواد مخدر که توسط نیروهای ایرانی انجام شده، چشمگیر هستند و در سطح جهانی بالاترین رکورد را دارند. دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد از سوی مقامات ایران دعوت شده است تا تلاش‌های کشوری در این زمینه را تقویت کند با این درک که این تلاش‌ها با همکاری سایر آژانس‌های سازمان ملل برای سایر کشورهای دور و نزدیک سودمند است.

وی افزود: دفتر مقابله با مواد مخدر، تحت دوره جدید برنامه مشارکت کشوری ۲۰۲۶-۲۰۲۳ برای جمهوری اسلامی که اخیراً در وین به امضا رسید، از بهترین اقدامات و تجاربی که در طول سال‌ها کسب کرده است برای ادامه این همکاری با دولت ایران استفاده می‌کند.

نماینده دفتر مقابله با موادمخدر و جرم سازمان ملل متحد (UNODC) در تهران ادامه داد: یکی از مهم‌ترین بخش‌های همکاری دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد، کاهش تقاضای مواد مخدر و مراقبت و پیشگیری از اچ آی وی است. تعدادی از موضوعات همکاری همچون توسعه ظرفیت برای فراهم‌آورندگان خدمات، اجرای آزمایشی برنامه‌های پیشگیری مبتنی بر شواهد مانند برنامه پیشگیری خانواده‌های توانا، معرفی برنامه‌های مؤثر درمان و کاهش آسیب، مشارکت در درک بهتر از موقعیت و پاسخ رایج در کشور، خرید ابزار و اجناس برای دست‌اندرکاران اصلی شرکا و جامعه مدنی، است.

فدولوف با بیان اینکه محققان ایرانی مشارکت‌های چشمگیری در تحقیق‌های انجام شده در زمینه وابستگی مصرف مواد مخدر داشته‌اند، خاطرنشان کرد: دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد، همراه با ستاد مبارزه با مواد مخدر جمهوری اسلامی ایران، مرکز تحقیق و ظرفیت‌سازی منطقه‌ای (مرکز ملی مطالعات اعتیاد ایران) برای مراقبت و درمان مبتنی بر شواهد وابستگی مواد را به منظور تولید، انتقال و تبادل دانش انتخاب کردند.

وی تصریح کرد: دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد همچنین در زمینه کاهش عرضه مواد مخدر با رویکرد برنامه مدار در فراهم آوردن مهارت‌ها از طریق دوره‌های آموزشی مجازی و حضوری برای کارشناسان پلیس مواد مخدر، گمرک، واحد اطلاعات مالی و پلیس فرودگاه در ایران نیز مساعدت کرده است.

نماینده دفتر مقابله با موادمخدر و جرم سازمان ملل متحد (UNODC) در تهران، هدف از این کارگاه‌های آموزشی را تقویت مهارت‌های حرفه‌ای در تحلیل اطلاعات، بارزسی با روش پیمایش معکوس، امنیت محموله‌های هوائی، دوره‌های میدانی آموزشی شهری و نظارت، جریان‌های غیرقانونی مالی، نقل و انتقال تحت کنترل، گروه‌های مجرم سازمان‌یافته و روش‌های نوآورانه برای ردیابی پیش‌سازهای شیمیائی و بارزسی حادثه و انحراف پیش‌سازها و همچنین مواد روانگردان جدید عنوان کرد.

وی بیان کرد: دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد همچنین بر مساعدت مستمر در خریداری سگ‌های موادیاب و ابزار مورد نیاز آنها، خریداری و نصب اسکنرهای بدن و دستگاه‌های اشعه ایکس در مبادی خروج و ورود متمرکز بوده است که این امر در کشفیات صدها کیلوگرم مواد مخدر نقش بسزائی داشته است.

فدولوف تصریح کرد: علاوه بر این، دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد از همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی هچون حمایت از شرکت شرکا در نشست‌های عادی کمیسیون مواد مخدر، اجلاس رؤسای نهادهای کشوری در اجرای قانون مواد در آسیا و اقیانوسیه، کمیسیون فرعی قاچاق غیر قانونی مواد مخدر در آسیای نزدیک و خاورمیانه، ابتکار میثاق پاریس و سایر رویدادهای موضوعی حمایت کرده است.

وی افزود: برنامه مشارکت کشوری دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد، در زمینه کنترل مواد مخدر، از دسترسی بیشتر و بهتر به خدمات مربوط به کاهش آسیب، درمان و پیشگیری مبتنی بر شواهد مربوط به مواد مخدر حمایت می‌کند و در تقویت ظرفیت کشوری برای مدیریت مؤثر مرزی و کنترل قاچاق مواد مخدر و جرائم مربوط به مواد مخدر مساعدت می‌کند.

انتهای پیام

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا