نیاز ۱۵ استان در حوزه سوادآموزی به شتاب بخشی


ایسنا/خراسان شمالی معاون وزیر آموزش و پرورش گفت: در حال حاضر ۱۵ استان در کشور نیاز به شتاب بخشی دارند.

به گزارش ایسنا، دکتر عبدی در شورای سوادآموزی که ۵ تیرماه در استانداری خراسان شمالی برگزار شد، اظهار کرد: میانگین باسوادی در برخی از استان ها بالاتر از میانگین کشوری و حتی تا ۹۹ درصد است اما در برخی از استان ها کمتر از ۹۰ درصد می باشد.

وی افزود: استانی همچون خراسان شمالی از جمله استان هایی است که نیاز به شتاب بخشی دارد.

عبدی ادامه داد: منظور از شتاب بخشی این است که نقشه جامعی را برای باسوادی استان ها تدوین کنیم.

وی با تاکید بر اینکه همه مردم و دستگاه ها نسبت به باسوادی و ریشه کنی بیسوادی مسئول هستند، بیان کرد: باید از خواندن و نوشتن عبور کنیم و سطح علمی همه افراد افزایش یابد.

عبدی خاطرنشان کرد: ما از لحاظ وضعیت سواد، وضعیت مطلوبی نداریم و از نظر باسوادی بسیاری از کشورهایی که ما قبول نداریم از ما جلوتر هستند.

وی تاکید کرد: زمانی که سطح سواد در کشور افزایش یابد، میزان بزهکاری کاهش می یابد.

رئیس سازمان سوادآموزی کشور گفت: در حال حاضر ۹۰ درصد از افرادی که به کلانتری ها ارجاع داده می شوند افرادی هستند که بیسواد یا کم سواد هستند و یا ترک تحصیل کرده اند.

عبدی گفت: آموزش و پرورش محدود به یک وزارتخانه یا اداره کل نیست بلکه یک امر فرادستگاهی است.

وی افزود : با توجه به سند تحول آموزش و پرورش، نگاه به تعلیم و تربیت محدود به یک دستگاه اجرایی نمی تواند باشد.

عبدی با بیان اینکه خراسان شمالی سال‌ها درگیر عقب ماندگی ها و محرومیت ها بوده است، افزود: استان خراسان شمالی با تلاش مضاعف در حوزه های مختلف در حال جبران است.

وی نهضت سوادآموزی را یکی از کارهای ویژه جمهوری اسلامی عنوان و اظهار کرد: سوادآموزی از عهده سازمان نهضت سوادآموزی و آموزش و پرورش خارج است، چون نیازمند یک اقدام همگانی و عزم جدی است.

وی یادآوری کرد: رونمایی از برنامه شتاب بخشی سوادآموزی، ۱۷ شهریور ماه امسال مصادف با روز سوادآموزی برگزار خواهد شد.

ریشه‌کنی بیسوادی با مشارکت همه دستگاه های اجرایی انجام شود

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان شمالی نیز در ادامه این جلسه گفت: همه دستگاه های دولتی باید در ریشه کنی بی سوادی نقش داشته باشند و آموزش و پرورش مکلف به مطالبه گری است چون تبعات بی سوادی به تمام جامعه تحمیل خواهد شد.

حسن ناهیدی با بیان اینکه با رشد تکنولوژی نیاز به تحصیلات، بیشتر از گذشته ضرورت پیدا کرده، افزود: به تناسب همین اهمیت  باید به موضوع سوادآموزی نگاه عمیق تر و جدی تر داشت.

وی لازمه سواد را تربیت دانست و گفت: نظام جمهوری اسلامی به موضوع تربیت و سواد اهمیت می دهد و این دو باهم منجر به تولید سرمایه اجتماعی خواهند شد.

وی اظهار کرد:آمار اندک بیسوادی هم زیاد است. بنابراین برای ریشه کنی این موضوع باید ریشه ای و مبنایی اقدام کرد.

انتهای پیام

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا