گیاهی ضد اضطراب با خاصیت تقویت سیستم ایمنی

اسطوخودوس با نام علمی Lavandula officinalis گیاهی است از خانواده نعنائیان که برگ‌ها و قسمت سبز گیاه دارای اسانس روغنی فرار است. اسطوخودوس یکی از گیاهان دارویی است که از دیرباز در طب سنتی کابرد داشته است.

آفتاب‌‌نیوز :

طی سالیان متمادی دارو‌های طبیعی، خصوصاً گیاهان دارویی اساس و حتی در برخی موارد تنها راه درمان محسوب می‌شد.

اسطوخودوس با نام علمی Lavandula officinalis گیاهی است از خانواده نعنائیان که برگ‌ها و قسمت سبز گیاه دارای اسانس روغنی فرار است. اسطوخودوس یکی از گیاهان دارویی است که از دیرباز در طب سنتی کابرد داشته و از آن برای مصارف درمانی مانند رفع مشکلات خواب استفاده می‌شده است.

سلول‌های تک هسته‌ای خون محیطی انسان، لنفوسیت‌ها و مونوسیت ها، یکی از عوامل مهم تنظیم کننده پاسخ ایمنی در گردش خون و بخش‌های ملتهب بدن می‌باشند. در این تحقیق، خواص تنظیم سیستم ایمنی عصاره گیاه اسطوخودوس بر تکثیر سلول‌های سیستم ایمنی مورد بررسی قرار گرفت. در یــک نتیجــه گیــری کلــی مــی تــوان گفــت، عصاره گیاه اسطوخودوس با تحریک تکثیـر لنفوسیت‌ها و کنترل فعالیت آن‌ها مـی توانـد موجب تنظیم سیستم ایمنی بدن شود.

خواص متعددی درمانی از قبیل، ضداضطراب، ضدافسردگی، ضدالتهابی، ضداسپاسم، ضددرد، ضدباکتری، ضدانگل، ضدویروس، آرام بخشی، آنتی اکسیدانی را از این گیاه با ارزش گزارش کرده اند. به دلایل فواید ارزشمند این گیاه و اسانس فراوان موجود در آن، در صنایع آرایشی بهداشتی در ساخت انواع لوسیون‌های پوستی، انواع عطر، صابون و همین طور در صنایع غذایی، برای خوش طعم نمودن انواع خوراکی‌ها از قبیل کیک، بستنی و نوشیدنی‌ها استفاده می‌شود.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا