نشستی برای «شهر موسیقیدان‌های سپید»


نشست نقد و بررسی «شهر موسیقیدان‌های سپید» نوشته بختیار علی با ترجمه مریوان حلبچه‌ای برگزار می‌شود.

به گزارش ایسنا، این نشست روز چهارشنبه، هفتم تیرماه از ساعت ۱۸ در کتابفروشی ثالث در خیابان کریمخان زند، بین ایران‌شهر و ماهشهر، پلاک ۱۴۸ برگزار خواهد شد.

 در این نشست محسن خیمه‌دوز، مهدی رفیع، ابراهیم ابراهیمی و مریوان حلبچه‌ای حضور خواهند داشت.  

درباره این کتاب عنوان شده است: کتاب «شهر موسیقیدان‌های سپید» قصه‌ای عظیم بر محور حفاظت از هنر و اصالت کار هنری در زمانه‌ جنگ، فساد و تباهی‌ست. این رمان، شعر و موسیقی را به محملی برای ساخت و حفظ خاطره‌ها و تاریخ تبدیل کرده و نظرگاه و فرم زیستی مردم کرد را شیوه‌ای راستین برای زیستن در هجوم تاریکی‌ها می‌داند.

مریوان حلبچه‌ای درباره این کتاب گفته بود: ادبیات بختیار علی تعریفی تازه‌ و غیرسیاسی از انسان ارائه‌ می‌دهد. در همین رمان، «شهر موسیقیدان‌های سپید»، از زبان یکی از شخصیت‌ها می‌گوید: «انسان بسیار پیش‌تر از آن‌که به سیاست بپردازد، حکایت روایت کرده است، بسیار پیش از آن‌که امپراتوری‌ها به وجود آیند، موجودی حکایت‌گو بوده است. انسانِ نخستین پس از هر شکاری، نشانه‌های خویش را در حکایت‌گویی دیده است. چنان‌که ارسطو می‌گوید انسان حیوانی سیاسی‌ نیست بلکه حیوانی حکایت‌گوست. می‌توانیم رمان‌های بختیار علی را رمان‌های فریادرس بنامیم، زیرا همگی علیه جنگ و مرگ هستند و در ستایش زندگی.

انتهای پیام

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا