تاکید نماینده ایران بر ضرورت حمایت جهانی از ایران در مسیر مبارزه با قاچاق مواد مخدر


سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان های بین‌المللی در وین با حضور در نشست ویژه کمیسیون مواد مخدر که به مناسبت بزرگداشت روز جهانی مقابله با سوء مصرف و قاچاق مواد مخدر و همچنین معرفی گزارش جهانی مواد مخدر در تاریخ ۵ تیرماه ۱۴۰۲ برگزار شد، ضمن ارائه دستاوردهای کشورمان در این زمینه، مواضع اصولی جمهوری اسلامی را درخصوص معضل جهانی مواد مخدر و همچنین وضعیت منطقه ای خطاب به نمایندگان سایر کشورها مطرح شد.

به گزارش ایسنا، محسن نذیری اصل در نطق خود ضمن اشاره به روند صعودی تولید جهانی تریاک طی دو دهه گذشته، به افزایش ۲۸ درصدی سطح زیر کشت خشخاش در جهان در سال ۲۰۲۲ و همینطور افزایش تولید مواد مخدر سنتی و صنعتی در همسایگی جمهوری اسلامی ایران پرداخته و از روند افزایشی تولید مواد صنعتی ابراز نگرانی کرد.

نماینده کشورمان همچنین ضمن ابراز امیدواری از اینکه ممنوعیت مواد مخدر در افغانستان به کاهش قابل توجه تولید این مواد منجر گردد، تاکید کرد: توسعه جایگزین، رکن اساسی سیاست های کاهش عرضه مواد مخدر است. ما بر این باور هستیم که جامعه جهانی باید ضمن ارائه حمایت های لازم، به کشاورزان افغانستان کمک کند تا در ازای عدم کشت خشخاش، درآمدهای جایگزین داشته باشند.

در بخش دیگری از سخنرانی نماینده کشورمان، به نقش موثر جمهوری اسلامی ایران در مقابله با معضل جهانی مواد مخدر پرداخته شد و در این زمینه اشاره گردید که در سالهای اخیر کشورمان رکورد منحصر به فردی در میزان کشفیات مواد مخدر و مبارزه با قاچاقچیان مواد مخدر در جهان به ثبت رسانده است.

وی افزود: به طور متوسط بیش از ۹۰ درصد کشفیات تریاک، ۲۷ درصد کشفیات هروئین و ۵۹ درصد کشفیات مرفین در جهان در سال های اخیر توسط جمهوری اسلامی ایران انجام شده است و دستگاه های  مقابله ای کشور در سال گذشته ۷۱۶ تن از انواع مواد را کشف و ضبط کرده اند.

نذیری درخصوص اقدامات مقابله ای کشورمان در مبارزه و پیشگیری از قاچاق مواد مخدر افزود: اگر چه مزایای جلوگیری از ورود هزاران تن مواد مخدر غیرقانونی به بازارهای بین‌المللی برای تمام جهان بوده است، اما این مسئله به قیمت تحمیل هزینه‌های بالای اقتصادی و انسانی برای جمهوری اسلامی ایران تمام شده است.

وی در همین راستا اظهار کرد: بر اساس اصل مسئولیت مشترک، جامعه بین المللی و به ویژه کشورهایی که بیشترین سود را از کاهش قاچاق مواد مخدر می برند باید از مبارزه کشور ما علیه قاچاق بین المللی مواد مخدر حمایت کنند. بدون شک در صورت عدم حمایت لازم از کشورهای خط مقدم، روند افزایشی تولید مت آمفتامین در کنار تولید تریاک در منطقه ما، سایر مناطق را نیز تحت تاثیر جدی قرار خواهد داد.

نماینده کشورمان در پایان ضمن بر شمردن برخی از اقدامات کشورمان در عرصه های پیشگیری، کاهش تقاضا، و درمان، افزود: جمهوری اسلامی ایران همگام با سیاست کاهش عرضه، راهبرد جامعه محوری را در زمینه کاهش تقاضای مواد مخدر با محوریت پیشگیری، ارتقای ظرفیت‌های مشارکت اجتماعی و استفاده حداکثری از فضای مجازی پیگیری کرده است. در همین راستا،  پیشگیری در اولویت قرار گرفته و با آگاهی بخشی و ایجاد حساسیت اجتماعی در بین گروه ها و جامعه هدف، از ورود افراد به چرخه اعتیاد جلوگیری می شود.
انتهای پیام

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا