برای نخستین بار در استان تهران دادگاه علنی برخط برگزار شد


سرپرست معاونت فناوری اطلاعات و برنامه‌ریزی دادگستری استان تهران گفت: یکی از کارهای بزرگ و ارزنده دستگاه قضایی، علی‌الخصوص دادگستری استان تهران، اجرای مسدودی و رفع مسدودی حساب افراد به صورت برخط است.

به گزارش ایسنا، سیدمحمدشفیعی، معاون قضایی رییس کل و سرپرست معاونت فناوری اطلاعات و برنامه‌ریزی دادگستری استان تهران در برنامه سلام خبرنگار شبکه خبر سیما با گرامیداشت هفته قوه قضاییه و یاد و خاطره شهدای هفتم تیر گفت: در راستای تکریم مراجعان و تسهیل امور شهروندان، مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه با همکاری دادگستری استان تهران و معاونت راهبردی دستگاه قضایی، برای اولین بار در دادگستری استان تهران اقدام به برگزاری مزایده به صورت الکترونیکی کرد.

شفیعی گفت: نتایج این طرح که در فاز نخست و آزمایشی آن در سه ماه گذشته در دو مجتمع بزرگ تهران، مجتمع شهیدبهشتی و شهید صدر اجرا شد، خوب و موفقیت‌آمیز بوده و این آمادگی وجود دارد که از هفته جاری این اقدام به دیگر مجتمع‌های قضایی تهران تسری یابد.

سرپرست معاونت فناوری اطلاعات و برنامه‌ریزی با اشاره به ویژگی‌های مزایده به صورت تمام الکترونیکی گفت: این اقدام علاوه بر بالابردن سرعت کار، باعث افزایش شفافیت، افزایش گستره اطلاع‌رسانی، حذف دلالان و جلوگیری از سوء استفاده‌های احتمالی در امر مزایده می‌شود.

وی افزود: از طرفی علاوه بر الزام به رعایت مواعد قانونی در اجرای مزایدات، فرآیندهای اداری به نتیجه رسیدن آن نیز زمان‌بر بوده که با اجرای این طرح این فرآیند نیز کوتاه شده و به یک هفته خواهد رسید تا اشخاص سریع‌تر به اموال مورد تملک دسترسی پیدا کنند.

شفیعی در خصوص استعلامات برخط نیز اظهار داشت: در ادامه استعلامات بر خطی که تاکنون در دادگستری استان تهران مورد استفاده قرار می‌گرفت، در آستانه هفته قوه قضاییه در دادگستری استان تهران، استعلام برخط از همراه اول نیز آغاز شد.

او گفت: این اپراتور صاحب ۵۳ درصد از بازار ارتباطی و اینترنت کشور است و از این رو بیشترین استعلامات صور گرفته نیز متعلق به آن شرکت است.

وی تصریح کرد: در چند روز اخیر، بالغ بر چهار هزار فقره استعلام برخط از این شرکت صورت گرفت که با توجه به اینکه استعلامات ظرف ۴۸ ساعت پاسخ داده می‌شوند، ضمن تسریع در روند پرونده‌ها و کاهش اطاله دادرسی، صرفه جویی قابل توجهی در هزینه و وقت مراجعین صورت می‌گیرد که امیدواریم این دستاورد به زودی به سراسر کشور گسترش یابد.

شفیعی درخصوص دادگاه‌های علنی برخط گفت: در آستانه هفته قوه قضاییه برای نخستین بار در استان تهران دادگاه علنی برخط برگزار شد.

او گفت: این جلسه که با حضور رئیس و مستشاران شعبه‌ سوم دادگاه کیفری یک استان و همچنین هیات‌منصفه، شکّات، متهمان و وکلای ایشان و با موضوع جرایم مطبوعاتی در مجتمع شهید سلیمانی برگزار شد این ویژگی را داشت که افراد علاقه‌مند و مرتبط، در هر کجای کشور بتوانند بدون نیاز به حضور فیزیکی از مفاد و محتویات دادگاه استفاده نمایند.

سرپرست معاونت فناوری اطلاعات در خصوص مزیت این دادگاه گفت: برگزاری دادگاه علنی برخط علاوه بر ایجاد شفافیت بیشتر در فرآیندهای رسیدگی قضایی باعث می‌شود جامعه‌ی دانشگاهی، کارآموزان وکالت و نیز کارآموزان قضایی با صرف وقت و هزینه بسیار کمتر، ضمن کسب تجربه جدید و آشنایی با نحوه مدافعات و تصمیم‌گیری‌ها، از محتوای علمی و فنی دادگاه‌ها و فرآیند دادرسی بهره بیشتری ببرند.

شفیعی افزود: یکی از کارهای بزرگ و ارزنده دستگاه قضایی، علی‌الخصوص دادگستری استان تهران، اجرای مسدودی و رفع مسدودی حساب افراد به صورت برخط است.

وی تصریح کرد: پیش از این افراد باید به صورت فیزیکی و از طریق مراجعه به بانک‌ها این اقدام را انجام می‌دادند که از سال ۱۴۰۰ فاز نخست این طرح از طریق بانک مرکزی آغاز شد و از تاریخ ۲۹ خرداد ۱۴۰۲ و در آستانه هفته قوه قضاییه بدون مداخله بانک‌ها، مسدودی و رفع مسدودی به صورت بر خط انجام می‌شود.

انتهای پیام

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا