“شب ادراری” کودکان نگران کننده است؟


آفتاب‌‌نیوز :

آنچه که در خصوص شب ادراری کودکان نگران کننده است تداوم این موضوع بعد از سن پنج تا شش سالگی است که در آن صورت باید به پزشک مراجعه کرده و برای درمان آن اقدام کرد.

 برای شناخت دقیق علل و عوامل شب ادراری و چگونگی درمان آن با یک فوق تخصص بیماری‌های کلیه کودکان به گفتگو نشستیم.

سیدابوالحسن سیدزاده شب ادراری کودکان را یک امر طبیعی دانست و گفت: در منابع مختلف در خصوص سن طبیعی شب ادراری در کودکان نظرات متفاوتی وجود دارد، اما در مجموع تمام منابع شب ادراری را تا سن پنج و شش سالگی یک امر طبیعی می‌دانند.این شب ادراری می‌تواند هر شب، هر هفته و یا حتی هر ماه یک بار اتفاق بیفتد، اما همه این موارد به عنوان شب ادراری در کودکان شناخته می‌شود.

این فوق تخصص بیماری‌های کلیه کودکان تصریح کرد: با توجه به اینکه ارتباط عصبی میان مغز و مثانه تا سن پنج تا شش سالگی کامل نشده و ضعیف است، بنابراین شب ادراری هم یک امر طبیعی است و والدین نباید نگران و یا عصبی شوند.

به گفته این فوق تخصص بیماری‌های کلیه کودکان، بطور معمول شب ادراری در پسر‌ها شایع‌تر است.

سیدزاده با اشاره به وجود دو نوع شب ادراری اولیه و ثانویه، گفت: در شب ادراری اولیه مشکلی در سیستم ادراری وجود ندارد و تنها بحث تاخیر در تکامل ارتباط عصبی میان مغز و مثانه مطرح است که عمده این موارد خودبخود با افزایش سن کودک رفع می‌شوند.

وی افزود: در این موارد می‌توان از درمان‌های دارویی هم استفاده کرده که موضوع شب اداری را تا زمانی که ارتباط میان مغز و مثانه کامل می‌شود، کنترل کرد.

سیدزاده گفت: در برخی موارد نادر این نوع شب ادراری تا سن ۱۸ و ۱۹ سالگی هم مشاهده شده است.

وی افزود:، اما در نوع ثانویه شب ادراری با یک مشکل در سیستم اداری مواجه هستیم که این مشکل باید شناسایی و درمان شود که بسته به نوع مشکل از درمان‌های دارویی و حتی جراحی استفاده می‌شود.

این فوق تخصص بیماری‌های کلیه کودکان با هشدار در خصوص رفتار‌های عصبی والدین نسبت به موضوع شب ادراری کودکان، گفت: هر نوع تحقیر، عصبانیت و توهین به کودکان در خصوص مسئله شب ادراری آن‌ها نه تنها مشکل را رفع نمی‌کند، بلکه آن را تشدید نیز می‌کند.

وی افزود: مشکلات روحی و روانی کودکان می‌تواند روند بهبود شب ادراری را به تاخیر انداخته و آن را تشدید کند، بنابراین ضروری است والدین با آرامش کامل با این موضوع برخورد کرده و به کودک یادآوری کنند که این موضوع یک امر طبیعی است و مشکلی وجود ندارد.

سیدزاده گفت: استرس‌های موجود در خانواده، محیط مدرسه و … هم می‌تواند شب ادراری کودکان را تشدید کند.

این فوق تخصص بیماری‌های کلیوی گفت: همچنین والدین باید به بچه‌ها بگویند که این موضوع در دوران کودکی سایر افراد خانواده و فامیل هم رخ داده و موضوعی نیست که آن‌ها از آن خجالت بکشند.

وی نسبت به نمایش کارتون‌ها و فیلم‌های خشن و ترسناک برای کودکان هم هشدار داد و افزود: هر موضوعی که ترس و استرس را در کودکان تشدید کند، موضوع شب ادراری آن‌ها را هم تشدید می‌کند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا