اخبار سیاسی ۷ تیر؛ توضیحی درباره فیش حقوقی یک نماینده/برگزاری دادگاه منافقین؛به زودی


«فیش حقوقی یک نماینده»،‌ «دادگاه منافقین»، «سالگرد حمله شیمیایی به سردشت» و … از موضوعات مهم خبری امروز (هفتم تیر ماه ۱۴۰۲) حوزه سیاست بود که می توانید در گزارش زیر مشروح آن‌ها را بخوانید.

به گزارش ایسنا، در پی انتشار فیش حقوقی منتسب به مالک شریعتی نیاسر نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، وی با انتشار توییتی تاکید کرد که از اول معتقد و عامل به ‎شفافیت مسئولان بویژه اموال بودم. دریافتی نمایندگانی که از مجلس حقوق می گیرند، بین ۲۰ تا ۲۴ میلیون تومان است. البته بنده حقوق هیات علمی می‌گیرم و مابه‌التفاوت را مجلس می‌دهد. اگر قرار بود یک بخشدار هم، هزینه اجاره دفتر، خودرو، چند کارمند و سایر هزینه‌های کارش را نقدا بگیرد، بسیار بیشتر از هزینه نمایندگی می‌شد.

رئیس کمیته تحقیق و تفحص از حقوق‌های نجومی در مجلس با طرح این پرسش که چرا این فیش تاکنون منتشر نشده؟، توضیح بیشتر در این باره را به رئیس و سخنگوی مجلس محول کرد.

****

همزمان با چهل و دومین سالگرد هفتم تیر ۱۳۶۰ مراسمی با حضور حجت الاسلام محمد جعفر منتظری در محل دفتر سابق حزب جمهوری اسلامی واقع در چهارراه سرچشمه تهران برگزار شد.

دادستان کل کشور در این مراسم با اعلام اینکه دادگاه منافقین به زودی برگزار می‌شود، گفت: ۷۰۰ کیفرخواست علیه منافقین همراه با لیستی از اسامی تروریست‌های این سازمان در دستگاه قضایی تشکیل و به دادگاه فرستاده شد و  به زودی دادگاه بین المللی برای مجازات این جانیان برگزار خواهد شد.

****

امروز همچنین در سی و ششمین سالگرد بمباران شیمیایی شهر سردشت، حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه پیامی در گرامی داشت قربانیان این حمله منتشر و تاکید کرد که تاریخ دفاع مقدس مملو از صفحات زرین دفاع قهرمانانه و مقاومت پیروزمندانه ملت ایران در برابر تجاوز و همچنین آثار و صدمات بجامانده از ددمنشیها و ناجوانمردیهای دشمن است که در این میان زخم ها و رنج های ناشی از سلاحهای شیمیایی از همه دردناکتر و یادآور جنایتی است که وجدانهای بیدار بشری هرگز آن را فراموش نخواهد کرد.

در همین ارتباط فرناندو آریاس مدیرکل سازمان منع سلاح‌های شیمیایی پیامی ویدیویی منتشر و تاکید کرد که در این نقطه ی عطف تاریخی ، سازمان منع سلاحهای شیمیایی به افزایش تمرکز خود برای جلوگیری از ظهور مجدد این سلاحها ادامه خواهد داد.

مراسمی هم به همین مناسبت در مرکز مطالعات سیاسی و بین الملل وزارت امور خارجه برگزار شد و معاون امور حقوقی و بین‌الملل وزارت خارجه ، تجاوز عراق به ایران مظهر یکی از ناجوانمردانه‌ترین ظلم‌های دهه های اخیر عنوان کرد و افزود: در این میان، استفاده از سلاح شیمیائی اوج این ناجوانمردیها و کاربرد آن در مناطق مسکونی و شهرها قساوتبارترین بخش آن است.

یکی از قربانیان شیمیایی سردشت هم  با بیان این داروهایم  همدم هر روزه و هر ساعت من هستند ، خطاب به شرکت کنندگان در این مراسم گفت: خواهش می کنم کاری کنید که دیگر هیچ سلاح شیمیایی در دنیا نباشد.

****

در جلسه امروز هیئت دولت، گزارشی از افزایش قیمت محصولات پتروشیمی بدون اخذ مجوزهای لازم ارائه شد و پس از آن رئیس جمهور به وزیر دادگستری ماموریت داد، با بررسی دقیق اسناد و دلایل این افزایش قیمت، با متخلفان برخورد قاطع و مقتضی صورت گیرد.

گزارش کامل ایسنا از گفت‌وگوهای خبرنگاران با اعضای هیات وزیران در حاشیه جلسه هیات دولت را نیز می توانید در این لینک دنبال کنید.

****

همزمان با فرارسیدن عید سعید قربان رئیس مجلس شورای اسلامی،‌ در پیامی به رؤسای مجالس کشورهای اسلامی تأکید کرد: تعامل حداکثری میان پارلمان‌های کشورهای اسلامی به عنوان یک ضرورت، اهمیت ویژه‌ای در مقابله با چالش‌های فراروی دنیای اسلام دارد.

محمد باقر قالیباف همچنین در حاشیهٔ همایش افق تحول رسانهٔ ملی با سردار اسماعیل قاآنی با سردار اسماعیل قاآنی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دیدار و گفتگو کرد.

****

وزیر اطلاعات در بخشی از اظهارات خود در همایشی که به منظور بزرگداشت هفته قوه قضائیه در سازمان بازرسی کل کشور برگزار شد، با هشدار به اینکه دشمن قصد دارد به‌طور مستقیم در انتخابات تاثیر بگذارد، گفت: دشمن قصد دارد با زمینه‌سازی و شبکه‌سازی، تأثیرگذاری خود را به‌طور مستقیم در انتخابات بگذارد و به شکل غیرمستقیم تداوم‌بخش فتنه‌های گذشته باشد.

انتهای پیام

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا