هشدار سازمان هواشناسی درخصوص فعالیت سامانه بارشی در برخی نقاط کشور


سازمان هواشناسی در خصوص فعالیت سامانه بارشی و ارتفاع امواج در برخی نقاط کشور هشدار سطح زرد صادر کرد.

به گزارش ایسنا،  سازمان هواشناسی نسبت به فعالیت سامانه بارشی و شکل‌گیری جریانات خزری و به تبع آن رگبار و رعدوبرق و وزش باد شدید  و احتمال تگرگ در شمال‌غرب کشور از فردا جمعه (۹ تیر) تا یکشنبه (۱۱ تیر) هشدار سطح زرد صادر کرد.

منطقه اثر این سامانه بارشی در روز جمعه ۹ تیر اردبیل و شمال استانهای آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی، در روز شنبه ۱۰ تیر اردبیل، گیلان، مازندران، دامنه و ارتفاعات گلستان و شمال استانهای آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی و روز یکشنبه ۱۱ تیر شمال شرق آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان و خراسان شمالی است.

با توجه به شرایط یاد شده احتمال آبگرفتگی معابر، لغزندگی جاده‌ها، احتمال جاری شدن روان‌آب، صاعقه، وزش باد، در نواحی مستعد خیزش گردوخاگ، احتمال خسارت به سازه‌های موقت از جمله بنرها، داربست‌ها و تابلوهای تبلیغاتی و احتمال شکستن درختان کهن‌سال وجود دارد و از این رو سازمان هواشناسی نسبت به اجتناب از اسکان و برپا کردن چادرهای مسافرتی در حاشیه و بستر مسیل‌ها، احتیاط در گذر از حاشیه رودخانه‌ها، احتیاط در سفرهای برون شهری، احتیاط در فعالیت‌های کوه‌نوردی و جابجایی عشایر، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی و پاک‌سازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها توصیه کرده است.

طبق این هشدار از روز شنبه ۱۰ تیر تا دوشنبه ۱۲ تیر افزایش گرادیان فشاری و تغییر توده هوا و به تبع آن وزش باد نسبتا شدید تا شدید و در نواحی مستعد همراه با گرد و خاک پیش بینی می شود.

منطقه اثر این سامانه در روز شنبه ۱۰ تیر خراسان رضوی، خراسان جنوبی، شرق سمنان، ایلام و غرب استانهای کرمانشاه و خوزستان، روز یکشنبه ۱۱ تیر خراسان رضوی، خراسان جنوبی، نیمه شرقی سمنان، شمال سیستان و بلوچستان، ایلام و خوزستان و روز دوشنبه ۱۲ تیر خراسان رضوی، سمنان، خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان، ایلام و غرب خوزستان است.

در مناطق مستعد خیزش گردوخاک، کاهش شعاع دید و کاهش کیفیت هوا، احتمال خسارت به تجهیزات شهری و برون شهری از جمله سقوط بنر، تابلوهای تبلیغاتی، داربست‌ها و سازه‌های موقت، احتمال سقوط اشیاء از ارتفاعات و احتمال شکستن نهال‌ها و درختان کهن‌سال پیش بینی می َود و به این منظور سازمان هواشناسی نسبت به اجتناب از تردد غیر ضروری بیماران تنفسی، افراد سالخورده و کودکان، پرهیز از فعالیت کویرنوردی، احتیاط در تردد جاده‌ای، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، احتیاط در فعالیت‌های عمرانی، احتیاط در عبور و مرور و عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان‌های نیمه کاره و درختان کهن‌سال در مناطق یاد شده توصیه کرده است.

به گزارش ایسنا، همچنین سازمان هواشناسی کشور طی اطلاعیه دیگری در خصوص افزایش سرعت وزش باد و افزایش ارتفاع امواج هشدار سطح زرد صادر کرده است.

مطابق با این هشدار از جمعه ۹ تیر تا دوشنبه ۱۲ تیر ماه افزایش سرعت وزش باد تا محدوده ۳۰ نات، افزایش ارتفاع امواج بین ۱ تا ۱/۷ متر در سواحل و حداکثر تا ۲/۲ متر در نواحی دور از ساحل با تاکید بر سواحل جنوبی استان بوشهر و سواحل غربی استان هرمزگان برای برخی مناطق پیش بینی می شود.

منطقه اثر این سامانه در روز یکشنبه ۱۱ تیر خلیج فارس، مناطق ساحلی و دور از ساحل استانهای خوزستان، بوشهر و هرمزگان و روز دوشنبه ۱۲ تیر نواحی شمالی و مرکزی خلیج فارس، مناطق ساحلی و دور از ساحل استانهای خوزستان و بوشهر است.

غرق شدن شناگران و غواصان،اختلال در ترددهای دریایی با شناورهای سبک و صیادی، احتمال اختلال در تردد شناورهای مسافربری و آسیب به تورهای صیادی وقفس های پرورش ماهی و ایجاد اختلال در فعالیت های دریایی درساحل  اثرات مخاطرات یاد شده است و شهروندان باید نسبت به اجتناب از فعالیت های شنا وغواصی، جلوگیری از تردد شناورهای سبک و صیادی و انجام فعالیت های تفریحی بویژه در جزایر، اتخاذ تمهیدات لازم جهت تردد ایمن شناورهای مسافربری و کشتیهای تجاری و فعالیت های دریایی فراساحل توجه داشته باشند.

در ادامه این اطلاعیه نسبت به افزایش سرعت وزش باد و افزایش ارتفاع امواج طی روزهای صبح شنبه ۱۰ تیر تا عصر یکشنبه ۱۱ تیر هشدار داده شده است.

بر این اساس افزایش سرعت وزش باد تا محدوده ۲۸ نات، افزایش ارتفاع امواج بین ۱ تا ۲ متر در سواحل و بین ۲ تا ۲/۵ متر در نواحی دور از ساحل در دریای خزر، مناطق ساحلی و دور از ساحل استانهای گیلان و مازندران  پیش بینی می شود و  غرق شدن شناگران و غواصان،اختلال در ترددهای دریایی با شناورهای سبک و صیادی، احتمال اختلال در تردد شناورهای مسافربری و آسیب به تورهای صیادی وقفس های پرورش ماهی و ایجاد اختلال در فعالیت های دریایی درساحل اثرات مخاطره یاد شده هستند.

در همین راستا سازمان هواشناسی کشور به اجتناب از فعالیت‌های شنا وغواصی، جلوگیری از تردد شناورهای سبک و صیادی و انجام فعالیت های تفریحی بویژه در جزایر، اتخاذ تمهیدات لازم جهت تردد ایمن شناورهای مسافربری و کشتیهای تجاری و فعالیت های دریایی فراساحل توصیه کرده است.

به گزارش ایسنا، هشدار زردرنگ به معنای این است که پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می‌شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده‌ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می‌گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند. 

انتهای پیام

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا