شایع‌ترین بیماری چشم در فصل گرما چیست؟


آفتاب‌‌نیوز :

صادق والایی متخصص چشم روز جمعه افزود: عفونت‌های چشمی از طریق ترشحات چشم باعث سوزش و ورم پلک ها، قرمزی چشم و پوست پلک شده و به شدت متورم می‌شود و خارج شدن ترشحات از چشم را به دنبال دارد.

وی اظهار داشت: در بسیاری از بیماران ترشحات خونی در قسمت سفیدی چشم اتفاق می‌افتد که رعایت بهداشت فردی برای جلوگیری از شیوع عفونت‌های چشمی در افراد الزامی است، زیرا این این عفوت‌ها به شدت واگیردار بوده و از فردی به فرد دیگر قابل انتقال و درمان با توجه به نوع ترشحات از سه هفته تا ۹ ماه نیز در صورت وخامت طول می‌کشد.

والایی ادامه داد: با توجه به خطرناک بودن عفونت‌های ویروسی چشم و احتمال از بین رفتن بینایی و بروز لکه‌های مدور بر روی سطح قرنیه در انواع شدید بهتر است به پزشک مراجعه شود و در درمان اولیه پزشک مصرف قطره‌های ضد ویروس و ضد التهاب، قرص‌های درمان کننده این عفونت‌ها و پماد‌های موضعی چشمی را تجویز و در بسیاری از موارد برای درمان مصرف قطره‌های اشک مصنوعی بدون ماده نگهدارنده را نیز توصیه می‌کند.

این متخصص چشم، تقویت سیستم ایمنی بدن برای جلوگیری از انواع بیماری‌های ویروسی، رعایت کردن اصول بهداشتی، استفاده از پارچه سفید بر روی بالش، ضد عفونی کردن و قرار دادن بالش در معرض نور خورشید، شست و شوی مداوم دست‌ها با مواد شوینده و پرهیز از تماس دست با چشم را ضروری دانست.

به گفته والایی عفونت‌های ویروسی از شایع‌ترین علت‌های بیماری چشم هستند که به عنوان خطر جدی برای سلامتی چشم‌ها محسوب می‌شوند، این ویروس‌ها که موجودی بسیار ریزی هستند در صورت آلوده کردن چشم باعث بروز مشکلاتی برای چشم خواهند شد و به جنسیت و سن و سال ربطی ندارد.

وی افزود: عفونت می‌تواند به بخش‌های داخلی پلک‌های بالا و پایین اثر بگذارد و باعث گل مژه یا برآمدگی پلک شود، هنگامی که عفونت به غده‌های اشکی چشم حمله می‌کند، بیماری‌های التهابی ایجاد می‌شود که زمینه‌ای برای زخم قرنیه است.

والایی تصریح کرد: زخم قرنیه در صورت عدم درمان می‌تواند منجر به کاهش شدید بینایی شود و در عین حال بسیاری از عفونت‌های ویروسی شایع چشم خود به خود برطرف می‌شوند، برای اطمینان از درمان سریع عفونت استفاده از کمپرس‌های سرد یا گرم، قطره چشم، کرم یا آنتی بیوتیک لازم است.

وی خاطرنشان کرد: برای پیشگیری از عفونت چشم، از شستن دست‌ها پیش از لمس کردن چشم‌ها یا پلک‌های خود از عفونت‌های چشمی جلوگیری و اگر از لنز‌های تماسی استفاده می‌کنید، باید نکات ایمنی را برای بهداشت مناسب رعایت کرده و اگر یکی از اعضای خانواده دچار قرمزی چشم یا عفونت چشمی باشد، رختخواب و حوله‌های وی را تمیز نگه دارید و از استفاده مشترک از وسایل وی خودداری کنید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا