چرا فرانسه به آشوب کشیده شد؟

چرا فرانسه به آشوب کشیده شد؟
عکس: آرشیو

یک استاد ژئوپلیتیک دانشگاه ضمن تشریح دلایل نا آرامی‌های اخیر فرانسه خاطرنشان کرد: تنها نتیجه‌ درگیری‌ها در فرانسه این خواهد بود که جناح راست تقویت شود و این مسائل باعث می‌شود تا زمینه موفقیت و برنده شدن آن‌ها در انتخابات بعدی فراهم شود.

عبدالرضا فرجی‌راد در گفت‌وگو با ایسنا در تحلیل خود از تحولات اخیر فرانسه و تشدید ناآرامی‌ها گفت: فرانسه از نظر مهاجرپذیری با بقیه کشورهای استعمارگر سابق متفاوت است، جغرافیای فرانسه و نزدیکی با شمال آفریقا باعث شده مهاجران زیادی از تونس، مراکش، الجزایر، موریتانی، چاد و… به این کشور مهاجرت کرده و شهروند فرانسه شوند.
وی تصریح کرد: برخی از این مهاجرین جوانان هستند و حتی برخی نسل در نسل در فرانسه زندگی می‌کنند، از طرفی ساختار اجتماعی و اقتصادی فرانسه به گونه ای است که خیلی مانند آلمان و کشورهای اسکاندیناوی مثل نروژ، سوئد و… نیست و تبعیض وجود دارد.
این دیپلمات پیشین کشورمان همچنین بیان کرد: مهاجرینی که به فرانسه آمدند به دنبال شغل بودند و در شهرهای کوچک تر مستقر نشدند، اکثر آنان در شهرهای بزرگ مانند پاریس و… سکونت کردند، بنابراین می بینند زندگی شان با اهالی و شهروندان بومی فرانسه متفاوت است به همین دلیل در هر بحران کوچکی که در فرانسه به وجود می آید، منجر به یک آشوب گسترده می شود.
فرجی راد ادامه داد: با توجه به اینکه مهاجرین از یک منطقه بیشتر هستند به راحتی یکدیگر را پیدا می کنند، منسجم تر هستند به یک زبان حرف می زنند، از بحران ها استفاده کرده و شدت عمل زیادی به خرج می دهند.
سفیر سابق کشورمان در نروژ در ادامه اظهار کرد: با توجه به اتفاقاتی که در فرانسه رخ داده، پلیس فرانسه این وضعیت را می بیند و سعی دارد تا اوضاع را کنترل کند معتقد است اگر این کار را نکند فرانسه به آتش کشیده می شود.
وی افزود: گاهی اوقات پلیس خشونت کرده و برخورد می‌کند، آن ها استدلال شان این است اگر کنترل نکنند فرانسه به آتش کشیده می شود، اما عمل این ها جناح راست در فرانسه تقویت را کرده است اکنون احزاب مختلف به خصوص از جناح راست جان گرفته اند.
 این دیپلمات پیشین کشورمان خاطرنشان کرد: در واقع این جریان معتقدند ماکرون و دولتش اقتدار لازم را ندارد تا با معترضان برخورد کند، همین وضعیت مهاجرین در فرانسه مانند سیاه پوست ها در آمریکا است و ما همان ابراز نارضایتی را در آمریکا مشاهده می کنیم گاهی اوقات به خشونت شدید منجر می شود، در فرانسه نیز اینگونه است زیرا سیاه پوست ها از یک زبان، فرهنگ و منطقه جغرافیایی هستند لذا چه در فرانسه یا آمریکا راحت تر خودشان را پیدا می کنند.
این استاد ژئوپلیتیک دانشگاه گفت: تنها نتیجه ای که این اتفاق داشت جناح راست در فرانسه تقویت شد، در بلژیک هم تقویت شد و این مسائل باعث می شود در انتخابات بعدی جناح راست تقویت شده و برنده باشد. گرچه این اتفاقات نگرانی های گسترده ای را در اروپا و در کشورهای ایتالیا، آلمان و… ایجادکرد.

انتهای پیام

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا