نفجم: مهماندوست 12هزار دلار می گرفت، مقانلو 500 دلار هم نمی گیرد/ چرا با مربیان جوان نبازیم؟!- اخبار رزمی – اخبار ورزشی تسنیم

فیض‌الله نفجم در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، درباره برگزاری رقابت‌های انتخابی تیم تکواندوی نوجوانان ایران اظهار داشت: خدا را شکر انتخابی مرحله دوم را برگزار کردیم و ان‌شاءالله در روزهای آینده با مهیا شدن شرایط اردو را آغاز خواهیم کرد. تقریباً شاکله تیم اصلی در این دو انتخابی مشخص شد، اما شاید چند وزن را جابه‌جا کنیم تا شرایط تیم بهتر شود و سکوی قهرمانی دوره گذشته آسیا را دوباره تکرار کنیم.

نتیجه مسابقات جهانی بسیار ضعیف بود
وی در مورد ابقای مقانلو در سمت سرمربی تیم ملی تکواندوی بزرگسالان تصریح کرد: دوستان ایشان را ابقا کردند، ساعی یک رأی در کمیته فنی دارد و نمی‌تواند به‌تنهایی تصمیم بگیرد که مقانلو را عزل یا ابقا کند، اما واقعاً برای تکواندوی ایران کسب دو مدال برنز در مسابقات جهانی نتیجه بسیار ضعیفی به‌شمار می‌آید، البته در زمان حاضر من عضو کمیته فنی نیستم و نظرم تأثیری ندارد.

مخالف برنامه‌های تمرینی مقانلو بودم
سرمربی تیم ملی تکواندوی نوجوانان با اشاره به سخت شدن کسب سهمیه المپیک تأکید کرد: کسب سهمیه از طریق رنکینگ بسیار سخت است. سه روش رنکینگ، قاره‌ای و مسابقات گرنداسلم برای کسب سهمیه المپیک پاریس وجود دارد. یک مرحله مسابقات گرنداسلم برگزار شده است و از طریق این مسابقات فقط آرین سلیمی را داریم که شرایط مناسبی دارد و در صورت کسب مدال طلا یا نقره در مرحله بعد موفق به کسب سهمیه خواهد شد. با مثبت شدن تست دوپینگ بزرگی و کلهر در دیگر اوزان شرایط خوبی نداریم.

نفجم با اعلام مخالفت با برنامه‌های تمرینی مقانلو گفت: قبل از مسابقات جهانی خیلی موافق برنامه‌ها و سبک و روش تمرینی مقانلو نبودم. ایشان هفت هشت سال هم در گود نبود و کلاً فاصله گرفته بود، اما من به‌عنوان مسئول هیئت در مجموعه بودم و می‌دانستم شرایط چگونه است. البته نه اینکه تیم ما رشد و پیشرفت نداشته باشد، اما سرعت رشد و پیشرفت ما دیزلی و کند است.

تکواندو , تکواندو ایران , فیض‌الله نفجم , بیژن مقانلو , رضا مهماندوست ,

ساعی در حوزه فنی آدم قابلی است، اما در حوزه مدیریت نیاز به پرورش مدیران خوب دارد
وی در پاسخ به این سؤال که تأثیرات مدیریتی تکواندو بعد از تغییرات صورت گرفته را چگونه می‌بیند، خاطر نشان کرد: از سال 2015 مدال طلای جهان نگرفتیم. شاید در حوزه مدیریتی عملکرد پولادگر خوب بوده است، اما در حوزه فنی عملکردمان سال به سال ضعیف‌تر شد. پولادگر مدیر قوی است و در حوزه مدیریت نمی‌توانیم حق را زیر پا بگذاریم، اما جامعه تکواندو به این نتیجه رسید که تغییراتی صورت بگیرد و فرد جدیدی که به تکواندو آشناست، بیاید.

عضو سابق کمیته فنی فدراسیون تکواندو عنوان کرد: در نهایت مجمع به ساعی رسید و به ایشان رأی داد. ساعی در حوزه فنی به جرأت آدم قابلی است، اما واقعیت قضیه این است که در حوزه مدیریت باید مدیران خوبی را پرورش بدهد. مدیرانی که کمیته‌ها را بچرخانند و برای سازمان‌های مختلف ایده داشته باشند. حتی کمیته فنی باید شرایطی داشته باشد که چهار مربی خوب پرورش بدهیم، اما متأسفانه مقانلو این ایده را ندارد و نمی‌تواند با افراد مختلف کار کند.

دیگر کشورها بیکار ننشستند تا ما فقط امتیاز بگیریم
نفجم  در مورد اینکه دلیل این اتفاق عدم اعتقاد مقانلو به خردجمعی است، اظهار داشت: متأسفانه اینطور فکر می‌کنم. مگر می‌شود تکواندو را بدون آنالیز و برنامه‌ریزی به جایی رساند؟ اعضای کمیته فنی ما افراد بزرگی هستند و یک گونی مدال دارند. هادی ساعی، یوسف کرمی، مجید افلاکی، هادی افشار و علی تاجیک در این کمیته حضور دارند. امیدوارم مقانلو بعد از ابقا در سمتش موفق باشد، اما بعید می‌دانم از طریق رنکینگ سهمیه کسب کنیم. فاصله بچه‌ها با نفرات اول خیلی زیاد و با نفر پنجم هر وزن هم فاصله 200 امتیازی داریم. اگر 300 امتیاز باقی مانده باشد، ورزشکاران دیگر کشورها بیکار ننشستند که ما فقط امتیاز بگیریم.

وی با اشاره غیبت قهرمانان مطرح دنیا در مسابقات گرندپری رُم و تأثیر آن در نتایج ملی‌پوشان تأکید کرد: در گرندپری رُم درست است که در 58 کیلوگرم مدال گرفتیم، اما ورزشکار تونس و رنکینگ یک دنیا در مسابقات شرکت نکرد. ورزشکار ایتالیایی که میزبان بود و حسین‌پور ما را در مسابقات جهانی برد، دستش شکست و نیامد. این اتفاق باعث برهم خوردن جدول مسابقات و برخورد دو بازیکن کره جنوبی با هم شد. تیم‌های روسیه و آذربایجان نیز نبودند و در سنگین وزن هم ورزشکار ساحل عاج و رنکینگ یک دنیا حضور نداشت. نزدیکی این مسابقات با رقابت‌های جهانی باعث شد که خیلی از ورزشکاران به مسابقات نیایند، اما مطمئناً در گرندپری بعدی همه می‌آیند و کار ما سخت می‌شود.

راه رفتن کبک را یاد نگرفتیم، راه رفتن خودمان را هم فراموش کردیم
رئیس هیئت تکواندو مازندران درباره نیاز آموزشی تکواندو ایران یادآور شد: باید در بحث‌های آموزش برنامه‌ریزی درست داشته باشیم و ساعی این برنامه را دارد. یک زمانی تکواندو ایران صاحب سبک بود، اما به تقلید از اروپایی‌ها رفتیم و به قول قدیمی‌ها رفتیم راه رفتن کبک را یاد بگیریم، اما راه رفتن خودمان را یادمان رفت. در بحث آموزش با آمدن دکتر نوری و برنامه‌های ساعی قرار است در آموزش استان‌ها وارد شویم تا بتوانیم نتایج بهتری بگیریم.

تکواندو , تکواندو ایران , فیض‌الله نفجم , بیژن مقانلو , رضا مهماندوست ,

اگر قرار است مقانلو ببازد چرا مربیان جوان نبازند؟
نفجم در پاسخ به این سؤال که «اعتقاد دارید ساعی در این مدت مدیر پرورش نداده است؟»، گفت:  چون فنی هستم و در بحث هیئت‌ها در زمان پولادگر هم جزو هیئت‌های برتر بودم، بیشتر حرفم در بحث فنی است و باید در این حوزه به جوانان اعتماد کنیم. در مسابقات جهانی باکو 10 نفر از مربیان ما مربی تیم‌های مختلف بودند. فرزاد عبداللهی مربی لبنان بود، فرزاد ذوالقدری سرمربی بلغارستان، یوسف کرمی سرمربی پاکستان و علیرضا نصر آزادانی هم مربی بلژیک. باید به این جوانان اعتماد کنیم و اگر قرار است مقانلو ببازد، چرا نباید این جوانان بروند و ببازند؟

وی تصریح کرد: از سال گذشته فدراسیون تمام و کمال در اختیار مقانلو بوده است و هر آنچه را خواسته در اختیارش گذاشته است. به نظر من با توجه به شانس کم برای کسب سهمیه از طریق رنکینگ که باعث می‌شود هزینه کردن در این مود الکی باشد؛ باز هم فرمایشات ایشان را روی سرشان گذاشتند و در حال اعزام تیم به ترکیه هستند. شاید خیلی‌ها با من هم‌نظر نبوده و از عملکرد مقانلو راضی باشند، اما عموم مردم از نتایج ناراضی هستند.

مهماندوست 12 هزار دلار می‌گرفت؛ حقوق مقانلو 500 دلار هم نمی‌شود
دارنده مدال نقره جهان در پاسخ به این سؤال که با توجه به قطع همکاری مهماندوست با آذربایجان، می‌توانیم به او به‌عنوان یک گزینه نگاه کنیم، گفت: مهماندوست در ایران امتحان پس داده است، اما در چند سال اخیر مدیریت پولادگر متأسفانه کل تکواندو ایران در حوزه فنی ضعیف شد. مهماندوست با وجودی که آذربایجان میزبان مسابقات بود حتی نتوانست یک برنز بگیرد. ساعی در ابتدای حضور در فدراسیون نظرش این بود که مهماندوست هم یکی از گزینه‌ها باشد.

نفجم راجع به اینکه مسائل مالی امکان همکاری با مهماندوست را فراهم نمی‌کند، تأکید کرد: مهماندوست در آن مقطع ماهی 12 هزار دلار از آذربایجان می‌گرفت و برای ما که بد مقانلو را گفتیم باید خوبش را هم بگویم. مقانلو با ماهی 25 میلیون تومان در حال همکاری با تیم ملی است که ماهی 500 دلار هم نمی‌شود. یوسف کرمی نیز بدون هزینه‌های دیگر ماهی پنج هزار دلار از پاکستان می‌گیرد. بالاخره ما هم دوست داشتیم از این دوستان استفاده کنیم. رئیس فدراسیون تکواندو آذربایجان یک زمانی با مهماندوست به مشکل خورده بود و با هم که صحبت می‌کردیم تمایل داشت کار را با مهماندوست تمام کند. حتی می‌گفت به ساعی بگویید که او را به ایران بیاورد که گفتم شما آنقدر گرانش کردید که ما توانایی آوردنش به ایران را نداریم.

وی در پایان خاطر نشان کرد: فدراسیون ما واقعاً توانایی پرداخت چنین پولی را ندارد، اما دوست داریم از همه مربیان خوب مثل خانلرخانی و دیگر مربیان خوب کشور استفاده کنیم. این مربیان می‌توانند کنار مقانلو تجربه کسب کنند و بزرگ شوند. همانطور که بازیکن نیاز به تجربه دارد، مربی هم به تجربه نیاز دارد، اما چند سال است تکواندو ایران روی محور دو سه مربی مثل مقانلو و عسگری و یک مقطع کوتاه بی‌باک می‌گذرد.

انتهای پیام/

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا